Aktualności
17.01.2016

Ferrari Manifesto Za ćwierć wieku

Ferrari rozdało nagrody trzeciej edycji Top Design School Challenge, potyczki młodych stylistów, którzy mieli za zadanie zaprojektować samochód włoskiej marki z dość odległej przyszłości. Tym razem każdy ze zgłoszonych zespołów musiał przenieść się wyobraźnią do roku 2040, do którego mamy jeszcze 24 lata, tyle, ile upłynęło od roku 1992.

Poprzednie edycje Ferrari Top Design School Challenge były organizowane w latach 2005 i 2012, a do finału trzeciej edycji, która wystartowała w październiku 2014 roku, dostało się dwanaście projektów. Tylko trzy z nich zostały wyróżnione nagrodami, w tym główną "Gran Premio Assoluto". W wystawiającym opinie i oceny jury znaleźli się styliści i inżynierowie bezpośrednio z Ferrari lub związani z Ferrari, a także kolekcjonerzy i mistrz świata Formuły 1: Nicola Boari, Franco Cimatti, Aldo Colonnetti, Rodolfo Gaffino Rossi, Jay Kay, Flavio Manzoni, Nick Mason, Andrea Militello, Paolo Pininfarina i Sebastian Vettel.

Ferrari Manifesto

Największe uznanie grona sędziowskiego jako najbardziej kompletny i wizjonerski zdobył projekt Ferrari Manifesto, który został przygotowany przez studentów International School of Design Rubika w miejscowości Valenciennes na północy Francji. Zwycięski zespół tworzyło sześć osób: Michael Barthly, Grimaud Gervex i Jean Baptiste Epinat, którzy zaprojektowali karoserię oraz Michael Kalyvianakis, Stanislas Oleksiak i William Stock, którzy zaprojektowali wnętrze. Jury urzekły w szczególności nietypowe, unoszone do góry, ogromne drzwi z zawiasami za plecami kierowcy i pasażera. O ile można je ciągle drzwiami nazywać: oba panele rozciągają się aż do nosa samochodu, a po stronie kierowcy w górę wędruje cała kolumna kierownicza.

Ferrari Manifesto

Wątki natury technicznej nie były bliskie konkursowi, dlatego twórcy Manifesto nie przedstawiają żadnych konkretnych pomysłów w dziedzinie rozwiązania układu napędowego auta. Wyróżnienia w konkursie, które przyznano kilka dni temu, zdobył również projekt kabiny FL wychowanka niemieckiego Hochschule Pforzheim oraz koncept Esfera, który zaprojektowali studenci z Hongik University w Seulu. W pierwszej fazie konkursu było brane pod uwagę blisko 50 uczelni z całego świata, a w finale oprócz już wspomnianych instytucji znalazła się jeszcze szkoła College for Creative Studies z Detroit. Każda z nich przedstawiła po trzy projekty.

Skomentuj na forumUdostępnij