Aktualności
06.01.2016

BMW i Vision Future Interaction Związek z maszyną

Nieoficjalnie mówi się, że częścią obchodów przypadającego na ten rok stulecia działalności BMW ma być koncept auta z systemami autonomicznej jazdy, których prototypami konkurencja podpisuje się od dłuższego czasu. Zanim jednak do tego dojdzie BMW przedstawia wizję przyszłości komunikacji i sterowania samochodami, koncept i Vision Future Interaction.

Najnowsza wizja bawarskiej marki bazuje na koncepcie i8 Spyder z węglowym kadłubem, hybrydowym układem napędowym i laserowymi światłami z przodu, a jej premiera miała miejsce na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas. To kolejny krok ku ruchowi drogowemu bez wypadków, który mają zapewnić nowego typu systemy kontroli i orientacji w dowolnym, nieustannie zmieniającym się otoczeniu. Systemy bezpieczeństwa opierają się m.in. o kamery skanujące obszar wokół samochodu i automatyczne aktualizacje z lokalizacją i typem wszelkiego rodzaju zagrożeń i utrudnień w ruchu.

BMW i Vision Future Interaction

Najważniejsze nowości skrywają się w kabinie auta. To panoramiczny wyświetlacz przezierny, cyfrowy wyświetlacz za kierownicą oraz 21-calowy, szeroki na blisko 40 centymetrów, cyfrowy wyświetlacz na środku deski rozdzielczej. Skierowany w stronę kierowcy ekran pozwala na bezdotykowe sterowanie dzięki systemowi AirTouch. Pozostałe elementy sterowania ograniczono do minimum: na kierownicy znalazło się tylko kilka przycisków, tradycyjnej konsoli środkowej nie ma w ogóle, a część poleceń można wydawać głosowo lub za pośrednictwem urządzenia przenośnego.

BMW i Vision Future Interaction

Pojazd może pracować w jednym z trzech trybów jazdy. W trybie Pure Drive kierowca będzie miał pełną kontrolę nad samochodem, w trybie Assist będzie wyręczony z niektórych czynności, a w trybie Auto Mode poczuje się jak pasażer. W trybie jazdy autonomicznej kabina zmienia swoją aranżację: kierownica chowa się o kilka centymetrów, fotel kierowcy zmienia kształt i zapełnia łatwiejszy dostęp do ekranu na desce rozdzielczej, a oświetlenie zmienia swój kolor. W razie konieczności przejęcia sterów lub podjęcia decyzji kierowca ma być ostrzegany z kilkusekundowym wyprzedzeniem.

BMW i Vision Future Interaction

Pozbawiony drzwi i dachu i Vision Future Interaction to tylko jeden z kilku konceptów BMW na tegoroczne Consumer Electronics Show. Na bazie hybrydowego coupe i8 przygotowano koncept, w którym lusterka zostały zastąpione kamerami i wyświetlaczami, a na bazie i3 przygotowano wizję auta z nowymi systemami łączności i wymiany danych za pośrednictwem Internetu oraz sterowania za pomocą smartfonów lub smartwatchy. Wśród wynalazków, które już teraz instalowane są w samochodach BMW znalazła się obsługa gestami, znana z limuzyny serii 7. Na tym nie koniec.

BMW i8 Mirrorless

Niemcy przygotowali na amerykańską wystawę również nowe aplikacje z rodziny BMW Connected, koncept motocykla K 1600 GTL z laserowymi światłami, nowoczesnymi systemami łączności i hełmem z wyświetlaczem przeziernym oraz koncepcję oświetlenia ulic światłami w technologii LED, połączonymi z siecią stacji ładowania baterii w samochodach elektrycznych. Tegoroczne targi elektroniki użytkowej CES, na których będzie można podziwiać te wszystkie cuda będą otwarte dla zwiedzających w dniach od szóstego do dziewiątego stycznia.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje