Aktualności
16.12.2015

Rinspeed Etos Czynnik mniej ludzki

Frank Rinderknecht ani na chwilę nie przestaje snuć wizji przyszłości motoryzacji. Efektem tegorocznych rozważań na temat możliwości dawanych przez nowe technologie i idących z nimi zmian w sposobie naszego myślenia i funkcjonowania jest kolejny koncept marki Rinspeed, coupe Etos z systemami autonomicznej jazdy i kompanem w postaci drona.

Koncept Etos został zbudowany na bazie hybrydowego BMW i8 przy współpracy z takimi firmami, jak: EY (konsultacje), ZF TRW (kierownica), Harman (aplikacje komputerowe), Luxoft (ekrany sterowania), Weidplas (szyby), DJI (dron), Putzier Oberflächentechnik (detale z tytanu i aluminium), GF Automotive (aluminiowe elementy wnętrza), Barlog (panele karoserii z tworzyw sztucznych), Rehau (deska rozdzielcza z tworzyw sztucznych), Carl F. Bucherer (zegar Patravi Traveltec), Eberspächer (elektryczne ogrzewanie), EVA Fahrzeugtechnik (baterie), Inrix (oprogramowanie), Harting illustrates (minikomputer pokładowy), Vites (anteny), NXP (łączność), SIX (system płatności) czy Strähle+Hess, Stahl i Schoeller Spinning Group (tapicerka). Zaprojektowanie auta jak zwykle powierzono szwajcarskiemu 4erC (to już dwudziesty drugi projekt tego typu), a jego techniczną realizację firmie Esoro.

Rinspeed Etos

Kierownica w Etosie może zostać złożona i schowana, a w środku znajduje się miejsce dla dwóch osób. W ich ręce oddano dwa zakrzywione, wielofunkcyjne ekrany o średnicy 21,5 cali, a obrotowy stojak z zegarem Bucherera skrywa dodatkowo mała kamerę, dzięki której można prowadzić rozmowy wideo. Monitorowanie otoczenia auta ze stałym śledzeniem elementów poruszających się realizowane jest między innymi dzięki ośmiu kamerom o wysokiej rozdzielczości. Dron może służyć do wielu celów, na przykład transportu niewielkich przedmiotów lub robieniu zdjęć w czasie jazdy. Specjalnie dla niego przygotowano z tyłu miniaturowe lądowisko, które wyścielono 12 tysiącami LED'ów - to miejsce na wyświetlenie osobom na zewnątrz informacji lub reklam.

Rinspeed Etos

Kolejną ciekawostką jest system bezprzewodowych płatności, który pozwoli na przykład na podarowanie kierowcy napiwku lub realizację różnego typu zakupów przez internet. Baterie samochodu będą miały dwie role: poza zasilaniem silników elektrycznych będzie je można wykorzystać jako stacjonarne źródło energii. Rinspeed Etos ma dostarczać nowe wrażenia także w dziedzinie materiałów. Jego kabinę wyświetlają specjalnie przygotowane skóry i tkaniny, a detale wykonane są ze stopów metali lekkich, ceramiki oraz tworzyw sztucznych.

Rinspeed Etos

Etos będzie pierwszym projektem Rinspeeda, którego światowa premiera nie będzie miała miejsca w rodzinnej Szwajcarii. Samochód zostanie pokazany szerszej publiczności już w pierwszym tygodniu stycznia na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas na zachodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tam, gdzie byłby najbardziej spodziewany, czyli na salonie samochodowym w Genewie, stanie jak zwykle na początku marca. Osiemdziesiąta szósta edycja genewskiej wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w dniach od trzeciego do trzynastego marca.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje