14.12.2015

Hyundai i20 WRC Trzeci sezon

Od sezonu 2014 w rajdowych, samochodowych mistrzostwach świata o najważniejsze trofea z zespołami Volkswagena i Citroena walczy Hyundai. Koreańska marka wróciła na szlaki WRC po prawie jedenastu latach przerwy, w ubiegłym roku wygrała w jednym rajdzie, a w tym roku znalazła się na podium w czterech eliminacjach. W przyszły rok wjedzie z kolejną odsłoną i20 WRC.

Nową generację i20 WRC pokazano światu kilka dni temu w siedzibie Hyundai Motorsport w Alzenau pod Frankfurtem nad Menem. W tym roku w ramach programu rozwojowego pięciodrzwiowa maszyna pokonała ponad osiem tysięcy testowych kilometrów, na których nie zawiodła oczekiwań twórców. Była oczywiście szybsza i charakteryzowała się lepszymi właściwościami jezdnymi od tegorocznego i20, po którym dziedziczy turbodoładowane R4 o pojemności 1,6 litra i mocy około 300 koni mechanicznych oraz napęd na obie osie.

Hyundai i20 WRC

W przyszłym roku w każdej z czternastu eliminacji World Rally Championship wystartują po trzy załogi w nowych i20 WRC w barwach Hyundai Shell World Rally Team i Hyundai Motorsport N. Fabrycznymi kierowcami marki na pełen etat będą zawodnicy, z którymi pracowano przez ostatnie dwa lata: Dani Sordo, Hayden Paddon i Thierry Neuville, zwycięzca ubiegłorocznego Rajdu Niemiec. W niektórych rundach mistrzostw świata pojawi się czwarty Hyundai, w którym pojawi się Kevin Abbring, kierowca testowy zespołu.

Hyundai zakończył swój poprzedni okres działalności w WRC na kilka eliminacji przed końcem sezonu 2003. Powrót w roku 2014 sprowadził się do wygranej w Rajdzie Niemiec, trzeciego miejsca w Rajdzie Meksyku, trzeciego miejsca w Rajdzie Polski i czwartego miejsca w klasyfikacji generalnej konstruktorów. W tym roku zawodnicy Hyundai'a nie wygrali żadnego rajdu, ale zajęli drugie miejsce w Rajdzie Szwecji i Rajdzie Włoch oraz trzecie w Rajdzie Monte Carlo, Rajdzie Włoch i Rajdzie Hiszpanii. Hyundai Motorsport na koniec sezonu uplasował się na trzecim miejscu wśród konstruktorów.