Aktualności
12.12.2015

AK Syrena Meluzyna R Rajdowy debiut

Już dzisiaj podczas pięćdziesiątej trzeciej edycji Rajdu Barbórka będziemy mieli okazję do zobaczenia pierwszej sztuki Syreny dwudziestego pierwszego wieku, firmowanej przez AK Motor. Nie będzie to jeszcze model drogowy, gotowy do produkcji seryjnej, ale maszyna przeznaczona wyłącznie do rajdów i wyścigów, prototypowa Meluzyna R.

Od kilku lat nad wskrzeszeniem Syreny pracuje kilka różnych firm. Za Meluzynę R odpowiada AK Motor, za którym stoi Arkadiusz Kamiński z Kanady oraz zakład Proto Cars z Nysy, za którym stoi Paweł Dytko i w którym samochód zbudowano. Prace nad oryginalnym pojazdem, pierwszym od AK Motor, który opuścił ekrany komputerów, we współpracy z licznymi firmami zewnętrznymi trwały blisko cztery miesiące. Dytko poprowadzi Meluzynę R na słynnym, brukowanym odcinku rajdu na ulicy Karowej w Warszawie.

AK Syrena Meluzyna R

Auto zbudowano na autorskiej, rurowej ramie przestrzennej ze stali i ubrano w karoserię z materiałów kompozytowych o długości prawie 404 centymetrów według projektu Kamińskiego, w której odnajdziemy nawiązania do Audi TT, Mini Coopera czy najnowszego Volkswagena Beetle. Maszyna wykorzystuje rozwiązania technologiczne prosto z Mitsubishi Lancera: napęd na obie osie oraz umieszczony z przodu, turbodoładowany silnik o pojemności dwóch litrów i czterech cylindrach. Motor dostarcza co najmniej 400 koni mechanicznych, które wędrują poprzez sekwencyjną skrzynię biegów.

AK Syrena Meluzyna R

O projekcie wskrzeszenia Syreny przez AK Motor usłyszeliśmy po raz pierwszy w 2012 roku. Firma niedługo później zabezpieczyła sobie prawo do używania nazwy Syrena, pod którą FSO i FSM w latach 1955-1983 wyprodukowały ponad 521 tysięcy samochodów. Dziś w jej planach oprócz produkcji Meluzyny R znajdują się projekty trzech modeli osobowych: Syrena Meluzyna z napędem paliwowym i hybrydowym, kabriolet Syrena Karbi oraz sportowa Syrena Linea, w której silnik ma być umieszczony nie z przodu, ale centralnie. W tej chwili twórcy Meluzyny R pozostają otwarci na budowę kolejnych egzemplarzy i liczą, że w przyszłym roku maszyna pojawi się w większej ilości imprez.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje