Aktualności
23.09.2015

Peugeot 2008 DKR16 Zarządzanie reputacją

Wysokoprężny, napędzany tylko na tylną oś 2008 DKR, który bez powodzenia wziął udział w tegorocznym Rajdzie Safari odchodzi na emeryturę. Peugeot, którego w Dakarze nie było przez 25 lat, odrobił lekcje i w przyszłym roku pokaże się z nowym 2008 DKR16. Maszyna jest od swojego poprzednika dłuższa, szersza, niższa i mocniejsza.

Prace nad nową maszyną rozpoczęto siedem miesięcy temu, tuż po przekroczeniu linii mety przez 2008 DKR w Buenos Aires. 2008 DKR16 został ulepszony pod każdym względem. Francuzi skrócili zwisy z przodu i z tyłu, co pozwoli na łatwiejsze pokonywanie bardziej wymagających przeszkód terenowych. Nowa, karbonowa karoseria z przeprojektowanymi wlotami powietrza wpłynie zbawiennie na opory i cyrkulację powietrza. Zmodyfikowano również zawieszenie, obniżono środek ciężkości, a w każdym rogu po raz pierwszy wylądowały lekkie, magnezowe obręcze z ogumieniem Michelin zamiast aluminiowych. Zwiększono rozstaw kół i osi.

Peugeot 2008 DKR16

Sporo zmieniło się również pod maską. Wysokoprężna jednostka V6 została wzmocniona i przygotowana na większy wysiłek. Umieszczony centralnie motor, który kręci się do pięciu tysięcy obrotów na minutę dostarcza teraz 350 koni mechanicznych i 800 niutonometrów, które dostępne są w szerszym zakresie obrotów. Napęd przenoszony jest na tylną oś poprzez sekwencyjną skrzynię o sześciu biegach. Prędkość maksymalna dochodzi do 200 km/h. Na pokład wchodzi 400 litrów paliwa.

Peugeot 2008 DKR16

Przejściowy samochód, tegoroczny 2008 DKR z elementami z przyszłorocznego 2008 DKR16, udowodnił, że Peugeot idzie we właściwym kierunki w niedawnym Rajdzie Jedwabnego Szlaku w Chinach. Francuskie auta zajęły w nim miejsca pierwsze i drugie, imprezę z przeszło 23 godzinami odcinków specjalnych wygrała załoga w składzie Stephane Peterhansel i Jean-Paul Cottret. Trzydziesta siódma edycja Rajdu Dakar, która po wycofaniu się Peru musiała przełączyć się na plan B, rozpocznie się drugiego stycznia w Buenos Aires, ruszy przez Argentynę i Boliwię i zakończy 16 stycznia w Rosario.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje