Aktualności
16.09.2015

Thunder Power Race Nieznani sprawcy

Miłośnicy samochodów o napędzie elektrycznym nie mają w ostatnim czasie ani chwili wytchnienia. Za maszyny brzydzące się spalinami coraz częściej biorą się wielkie koncerny, a swoich sił coraz odważniej próbują również firmy, o których nikt nie słyszał. Do tej drugiej kategorii należy tajwańskie Thunder Power, w którym oprócz auta drogowego powstaje także wyścigowe.

Działające od 2001 roku Thunder Power zaznaczyło swoją obecność na rozpoczętym w tym tygodniu salonie samochodowym we Frankfurcie dwoma modelami: limuzyną Sedan oraz jej torowym wariantem o nazwie Race (dobór nazw przemilczmy). Pochodzenie projektu może działać odstraszająco, ale w rzeczywistości stoją za nim jedni z najbardziej doświadczonych i renomowanych specjalistów z Europy. W pracach nad samochodami, które trwały pięć lat, uczestniczyły między innymi Bosch, Dallara i CSI, a zaprojektowanie karoserii powierzono włoskiemu Zagato.

Thunder Power Race

Sedan, który waży niecałe dwie tony, korzysta z litowo-jonowych baterii o pojemności 125 kilowatogodzin, które w zależności od konfiguracji mogą być podpięte pod umieszczone na tylnej osi silniki elektryczne o mocy 313 lub 435 koni mechanicznych. W najlepszym przypadku przyspieszenie od zera do 100 km/h nie będzie przekraczać pięciu minut, jedno ładowanie baterii pozwoli na pokonanie ponad 650 kilometrów, a 30 minut ładowania baterii pod wysokim napięciem wydłuży zasięg o 300 kilometrów. Prędkość maksymalna: 250 km/h. Wersja Race będzie wyróżniać się między innymi napędem na obie osie.

Thunder Power Sedan

Pierwsze samochody Thunder Power mają pojawić się na europejskim rynku już w 2017 roku, a w kolejnym sezonie mają ruszyć na podbój Chin i Stanów Zjednoczonych. Auta będą produkowane na terenie Chin oraz Europy, a za ich rozwój i badania będzie odpowiadała europejska centrala marki pod Mediolanem, wspomagana przez chińską odnogę. Firma zapowiada już teraz, że modułowe podwozie pozwoli na przygotowanie w najbliższej przyszłości całej gamy elektrycznych samochodów różnych klas. Oprócz Sedana mają być nimi SUV, Compact i Crossover.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje