Aktualności
12.09.2015

Caterham Seven Superlight Twenty Symbol minimalizmu

Już w przyszłym roku minie dokładnie dwadzieścia lat od premiery roadstera Superlight, jednego z największych hitów i jednego z najszybszych samochodów Caterhama. Model, który dał początek zupełnie nowej serii słynnej "Siódemki" doczeka się z tej okazji współczesnej reinterpretacji w postaci limitowanego modelu Superlight Twenty.

Oryginalny Superlight, odchudzony, wzmocniony, wyposażony w 1,6-litrowy silnik i nacelowany na jazdę torową, zadebiutował w 1996 roku i produkowany był do roku 2004. Na auto znalazło się około 200 chętnych, dzięki którym maszyna zapisała się jako jeden z najbardziej rozchwytywanych modeli marki, również przez żądną jazd próbnych prasę. Dzisiejszy Superlight Twenty nie jest repliką oryginału, ale roadsterem zbudowanym według tych samych zasad, które wyznawał twórca pierwszej "Siódemki", Colin Chapman: lepsze osiągi poprzez obniżenie masy.

Caterham Seven Superlight Twenty

Ważący tylko 498 kilogramów Superlight Twenty jest minimalistą. Odchudzona, aluminiowa karoseria nie ma lakieru, a część paneli wymieniono na odpowiedniki z włókien węglowych. W środku mamy nową deskę rozdzielczą oraz węglowe fotele prosto z roadstera Seven 620R. Pod spodem skrywa się między innymi zawieszenie w konfiguracji Sport, podwozie Series 3, mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, lżejsze koło zamachowe, 6-stopniowa skrzynia biegów ze skróconymi przełożeniami i wolnossący silnik Forda z rodziny Sigma.

Caterham Seven Superlight Twenty

Czterocylindrowe serce roadstera mierzy 1,6 litra pojemności i dostarcza 137 koni mechanicznych oraz 165 niutonometrów, które lądują na 13-calowych kołach z ogumieniem Avon CR500 w rozmiarze 175/55. Pojazd rozpędza się do 60 mph w czasie 4,9 sekund, a jego prędkość maksymalna przekracza 196 km/h. Auto będzie dostępne w cenie niespełna 30 tysięcy funtów (niespełna 175 tysięcy złotych). Lista opcji jest bardzo krótka: pełnowymiarowa szyba i maska silnika, ogrzewanie i możliwość pomalowania karoserii. Superlight Twenty powstanie w ilości zaledwie dwudziestu egzemplarzy.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje