Aktualności
01.09.2015

Peugeot Fractal Doznania akustyczne

Peugeot, którego korzenie sięgają 1810 roku, prezentuje kolejną wizję przyszłości motoryzacji. Najnowszy koncept francuskiej marki nosi nazwę Fractal i tylko z pozoru nie odbiega zbytnio od poprzednich fantazji firmy. W rzeczywistości jest zbiorem nowych pomysłów, które wystawią na próbę niejeden zmysł kierowcy, pasażerów i przechodniów.

Koncepcyjny model powstał m.in. przy udziale działającej od 2010 roku placówki Science Technologies Exploratory Lean Laboratory, specjalisty od dźwięku Amona Tobina z Brazylii, francuskiej firmy audio Focal oraz amerykańskiego start-up'u SubPac. Wśród ich zadań znalazło się przygotowanie nagłośnienia w systemie 9.1.2, w tym innowacyjnego układu rozprowadzania basów przez fotele, a tym samym ciała kierowcy i pasażerów, patentu SubPac. Inne funkcje systemu to otrzeganie pieszych i cyklistów, a także intuicyjne komendy systemu nawigacji, który na przykład w przypadku zbliżającego się skrętu w prawo przeniesie się na głośniki po prawej stronie auta.

Peugeot Fractal

Kolejna nowość to ewolucja deski rozdzielczej i-Cockpit, do której dołączył wyświetlacz przezierny, 12,3-calowy wyświetlacz HD, 7,7-calowy ekran w technologii AMOLED oraz wielofunkcyjna kierownica. Ponad trzy piąte paneli wnętrza powstało na drodze druku 3D, a większość powierzchni ukształtowano tak, aby pochłaniały dźwięk i redukowały niepożądane echo. Z myślą o zmniejszeniu niepożądanych dźwięków zaprojektowano również 19-calowe koła. Kabinę auta wypełniła mieszanka rzadko spotykanych materiałów: miedź, drewno z dębu i biała skóra.

Peugeot Fractal

Fractal mierzy tylko 381 centymetrów długości, w razie deszczu chowa się pod dachem i potrafi komunikować się ze smartwatchem Samsung Gear S. Niezależne, pneumatyczne zawieszenie oferuje regulację prześwitu w zakresie od 7 do 11 centymetrów. O zamiarach kierowcy informują animowane światła w technologii LED, na przykład kierunkowskazy. Karoserię auta wykończono w stylu Coupe Franche, znanym z poprzednich konceptów Peugeota: z tyłem odciętym kolorystycznie i materiałowo od reszty samochodu.

Peugeot Fractal

Francuski koncept jest autem elektrycznym. Pojazd wykorzystuje baterie o pojemności 30 kWh oraz dwa silniki elektryczne na każdej z osi, każdy po 102 konie mechaniczne. Ważący tylko 1000 kilogramów Fractal rozpędza się do 100 km/h w czasie 6,8 sekund, pokonuje pierwsze 1000 metrów w czasie 28,8 sekund i bez ładowania baterii może pokonać do 450 kilometrów. Auto będzie można zobaczyć na żywo podczas salonu samochodowego we Frankfurcie, który otwiera się dla zwiedzających już 17 września.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje