Aktualności
11.08.2015

Jakusa Triango Nie tak, jak myślisz

Ile znacie sportowych samochodów z węgierskim rodowodem? Albo węgierskich samochodów w ogóle? Pomijając jakąś replikę czy kit car, ustrzelone na urlopie, o odpowiedź może być bardzo ciężko. W tym stuleciu prób budowy węgierskich, sportowych maszyn było już kilka, ale słuch o nich zaginął. W tym roku podjęto kolejną próbę, nazywa się Jakusa Triango.

Za całym przedsięwzięciem stoi niejaki Tamas Jakus, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie i założyciel Jakusa Design, który dotychczas poruszał się głownie w strefie wirtualnych konceptów. Węgier ma na koncie między innymi wizje kilku motocykli, Bugatti Veyrona, łodzi motorowej inspirowanej Pagani Zondą oraz kilka konceptów samochodów sportowych. Model Triango to jeden z tych ostatnich. Projekt opuścił już ekrany komputerów i zbliża się do realizacji w namacalnej formie.

Jakusa Triango

Projekt pod tytułem Triango wystartował w 2008 roku, a jego nazwa wzięła się od kształtów geometrycznych, które zdominowały jego bryłę - trójkątów. Auto zostało zaprojektowane na Węgrzech i na Węgrzech rozpoczęła się jego budowa. W roku 2014 przedsięwzięcie przeniosło się do Kazachstanu, w którym jego realizacją zajął się niejaki Tair Balbayev. Pierwsza, prototypowa sztuka jest bliska ukończenia. Sportowe coupe powstaje na stalowej, przestrzennej ramie, a do jego napędu posłużą bliżej nieokreślone silniki elektryczne, podpięte pod baterie umieszczone pod przednią maską.

Jakusa Triango

Jakusa Triango jest najbardziej aktualną odpowiedzią na pytanie o węgierski samochód sportowy. A jakie są inne? W pierwszej kolejności należy przypomnieć o coupe Brokernet Silver Sting, za które odpowiada Bovi Motorsport i zawodowy kierowca wyścigowy Kalman Bodis. Model po raz pierwszy pokazano na wystawie samochodowej w Budapeszcie w 2006 roku. Do jego napędu zaprzęgnięto 3,6-litrowego, sześciocylindrowego boksera o mocy około 435 koni mechanicznych z Porsche 911 GT3. Do produkcji seryjnej auta nigdy nie doszło.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje