Aktualności
28.06.2015

Audi Lunar Quattro Misja na Księżyc

W ostatnich latach podbój kosmosu nabrał rozpędu. Człowiek posadził pierwszy raz sondę na komecie, wylądował kolejnym lądownikiem na Marsie, zbliżył się do karłowatej, zagadkowej planety Ceres, zawieszonej w pasie planetoid między Marsem i Jowiszem i rozpoczął prywatne loty osobowe i transportowe. Na celownik wraca też nasz Księżyc, którym interesuje się... Audi.

Niemiecki koncern zainteresował się podbojem Księżyca w związku z ogłoszonym w 2007 roku przedsięwzięciem Google Lunar Xprize, którego celem jest posadzenie na naturalnym satelicie naszej planety prywatnego lądownika. Wymagania stawiane maszynie to między innymi pokonanie co najmniej 500 metrów i przekazanie na Ziemię zdjęć i filmów w wysokiej rozdzielczości. Do konkursu wystartowało aż 25 zespołów z całego świata, z których w obecnej, finałowej rundzie zostało tylko 15. Niemcy reprezentuje licząca blisko 35 naukowców i inżynierów, działająca od 2008 roku grupa Part-Time Scientists, z którą współpracuje właśnie Audi.

Audi Lunar Quattro

Pojazd Audi Lunar Quattro, którego kształty doskonalono w Audi Concept Design Studio w Monachium, będzie napędzany czterema silnikami elektrycznymi i litowo-jonowymi bateriami, ładowanymi poprzez kolektory słoneczne. Eksperci Audi skupią się przede wszystkim na układzie napędowym, który ma pozwolić na poruszanie się w trudnym terenie oraz na systemach autonomicznej jazdy. Robot wyposażony m.in. w dwie stereoskopowe kamery będzie mógł rozpędzić się do 3,6 km/h i w większości zostanie zbudowany z aluminium.

Audi Lunar Quattro

Audi Lunar Quattro musi zostać wysłane na Księżyc przed końcem 2017 roku. Maszynka z ciągu około pięciu dni pokona odległość 380 tysięcy kilometrów i wyląduje na północy Księżyca w okolicy terenów, na które NASA w 1972 roku wysłała Apollo 17, ostatnią, załogową misję na satelitę Ziemi. Na zwycięzców Google Lunar Xprize czeka do podziału 30 milionów dolarów. Drużyna, której robot jako pierwszy pokona 500 metrów i prześle multimedia otrzyma 20 milionów dolarów. Za drugie miejsce przysługuje 5 milionów dolarów. Reszta środków zostanie rozdysponowana za mniejsze osiągnięcia, jak choćby przetrwanie księżycowej nocy lub odwiedziny miejsca lądowania załogi Apollo.

Skomentuj na forumUdostępnij