Aktualności
08.05.2015

Bentley Continental GT Speed Ślady na piasku

Na jednej z walijskich plaż padł w tym tygodniu rekord prędkości, który ustanowiono blisko dziewięć dekad temu. Idris Elba, gwiazda seriali "The Wire" i "Luther" oraz kinowych hitów o superbohaterach Marvela, za kierownicą jednego z modeli marki Bentley przekroczył granicę, którą przed drugą wojną światową wyznaczył sam Malcolm Campbell.

Mowa o brytyjskim rekordzie prędkości maksymalnej na lotnej mili. Osiemdziesiąt osiem lat temu Malcolm Campbell w jednym ze swoich samochodów serii Bluebird wywindował go do poziomu 280,03 km/h. Elba podczas prób na 11-kilometrowej plaży Pendine Sands w Walii, na której pierwsze rekordy prędkości bito już w latach dwudziestych minionego stulecia, rozpędził się do 289,68 km/h. Całe przedsięwzięcie było częścią telewizyjnej, czteroodcinkowej serii "Idris Elba: No Limits", którą zobaczymy na kanale Discovery już w lipcu.

Bentley Continental GT Speed

Udaną próbę bicia rekordu przeprowadzono samochodem wyprodukowanym w Crewe. Było nim coupe Continental GT Speed ze stajni Bentley'a, do którego napędu zaprzęgnięty jest 6-litrowy, podwójnie turbodoładowany silnik W12. Jednostka o mocy 635 KM i momencie aż 820 Nm wprawia w ruch wszystkie cztery koła za pośrednictwem 8-stopniowej, automatycznej skrzyni biegów. Maszyna rozpędza się do 100 km/h w czasie 4,2 sekund, a jej prędkość maksymalna sięga aż 331 km/h. To najszybszy, produkowany seryjnie model w historii brytyjskiej marki.

Bentley Continental GT Speed

Rekord prędkości na lotnej mili Malcolma Campbella był tylko jednym z wielu dokonań Anglika, który w historii zapisał się pierwszy raz w 1924 roku z absolutnym rekordem prędkości ponad 235 km/h w samochodzie Sunbeam 350HP. Przed wybuchem drugiej wojny światowej poprawiał LSR (Land Speed Record) kilkukrotnie. W roku 1935 zakończył starania na prawie 485 km/h. Jego dzieło kontynuował jego syn, Donald Campbell, który w 1964 roku był najszybszym człowiekiem na lądzie (prawie 645 km/h) i na wodzie (prawie 445 km/h).

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje