Aktualności
30.04.2014

Skoda Funstar Pyskata małolata

Skoda kontynuuje program Vocational School, w ramach którego praktykantom pozwala się na budowę własnego auta na bazie jednego z seryjnie produkowanych modeli czeskiej marki. Rok temu pokazano pierwszy, powstały w ten sposób koncept, kabriolet CitiJet na bazie CityGo. W tym roku zobaczymy kolejny. Będzie nim pick-up Funstar na bazie Fabii.

Za projekt Funstar odpowiada specjalnie wybrana grupa dwudziestu jeden praktykantów i dwóch praktykantek z zakładów koncernu w Mlada Boleslav, którzy trudzili się nad Skodą swoich marzeń od listopada ubiegłego roku. W budowie pojazdu młodemu pokoleniu pomagali specjaliści z oddziałów Skoda Design oraz Skoda Production, a pracom projektowym przyświecało kilka celi: unikalność, praktyczność, zdrowe poczucie humoru oraz skłonności do wyróżniania się w tłumie. Wydaje się, że pojazdowi niczego nie brakuje.

Skoda Funstar

Funstar mieści tylko dwie osoby, które na pakę z tyłu mogą wrzucić co im się tylko podoba. Auto szarym lakierem z detalami w zieleni, obstawiono diodami LED, które mogą podświetlać podłoże i po otwarciu drzwi rzucać logo Skody i postawiono na 18-calowych felgach prosto z Octavii RS. W środku znalazła się między innymi nowa kierownica oraz sprzęt grający o mocy 1400 warów. Co pod maską? Dość skromny motor TSI o pojemności 1,2 litra i mocy 122 koni mechanicznych, współpracujący z 7-stopniową, dwusprzęgłową skrzynią biegów.

Skoda Funstar

Koncept Funstar jest w tej chwili na wykończeniu, a na żywo będzie można go zobaczyć podczas trzydziestego czwartego spotkania GTI Meeting nad jeziorem Wörthersee w Austrii w połowie maja. W przyszłości tym podobnych projektów powinno być jeszcze więcej. Obecnie w Skodzie prowadzone jest trzynaście trzy- lub czteroletnich, darmowych kursów w ramach organizowanej od 1927 roku Vocational School. Na pełen etat z wynagrodzeniem uczestniczy w nich 880 osób, z których 12,5% to kobiety. Po zakończeniu szkolenia każdej osobie oferowana jest praca na stałe. W ciągu blisko dziewięćdziesięciu lat kwalifikacje na takiej drodze zdobyło ponad 22 tysiące pracowników.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje