Aktualności
25.03.2015

Jaguar XF Chodzenie po linach

Z kaskaderem za kierownicą, na dwóch węglowych linach zawieszonych osiemnaście metrów nad wodami Tamizy i z dumnie podwieszonym, ogromnym logotypem Jaguara wczoraj rano zadebiutowała zupełnie nowa generacja limuzyny XF. Widowisko transmitowane na żywo poprzez Internet zakończyło się przejechaniem 240 metrów i ustanowieniem rekordu świata.

Pokaz, który miał miejsce w centrum finansowym Londynu przyszykowano w związku ze znacznie zmniejszoną masą nowego XF, który w ogromnej mierze bazuje na stopach aluminium. Według zapewnień producenta samochód w wersji ze 163-konnym silnikiem wysokoprężnym i ręczną skrzynią biegów miałby być lżejszy od najbliższej konkurencji nawet o 80 kilogramów... cokolwiek owa "najbliższa konkurencja" miałaby oznaczać. Auto nad jednym z doków na Tamize poprowadził Jim Dowdall, hollywoodzki kaskader znany z filmów o przygodach Bonda, Bourne'a czy Indiany Jonesa.

Jaguar XF

Druga generacja XF debiutuje blisko siedem lat po pojawieniu się pierwszej i na pierwszy rzut oka... wygląda tak samo. Z zewnątrz auto zostało skrócone o siedem milimetrów i obniżone o trzy milimetry, ale w środku mamy znaleźć więcej miejsca dla wszystkich pasażerów, w szczególności dla tych z tyłu. Dodatkową przestrzeń wygospodarowano dzięki zwiększeniu rozstawu osi o 51 milimetrów do 2,96 metrów. W kabinie znajdziemy między innymi 825-watowy, 17-głośnikowy sprzęt grający Meridian, 12,3-calowy ekran TFT oraz 10,2-calowy ekran dotykowy w ramach nowego systemu InControl Touch Pro.

Jaguar XF

Model będzie korzystał z między innymi z silników czterocylindrowych, doładowanej, benzynowej jednostki V6 o mocy 380 koni mechanicznych i momencie 450 Nm prosto z F-Type'a, podwójnie doładowanego, wysokoprężnego V6 o mocy 300 KM i momencie 700 Nm oraz technologii z repertuaru Land Rovera, jak napęd na wszystkie cztery koła z systemami rozpoznającymi rodzaje nawierzchni i reagującymi w czasie rzeczywistym na zmiany przyczepności przy niskich prędkościach (Adaptive Surface Response, All-Surface Progress Control, Electric Power Assisted Steering i inne).

Jaguar XF

W stosunku do swojego poprzednika samochód, który jako trzeci został oparty na nowej, aluminiowej platformie Jaguara, schudł aż o 190 kilogramów. Przed większą publicznością maszyna zadebiutuje już w pierwszych dniach kwietnia na wystawie New York International Auto Show (dni publiczne 3-12 kwietnia). Wtedy też powinniśmy poznać więcej szczegółów technicznych oraz pełną specyfikację 380-konnego modelu w wersji XF S, którą wykorzystano do przejazdu w Londynie i którą ujawniono na pierwszych, widocznych powyżej zdjęciach XF. Do sprzedaży auto wejdzie jesienią.

Jaguar XF

Aktualizacja 01.04.2015 / XF pojawi się na brytyjskim rynku w cenie od 32,3 tysięcy funtów - ponad 170 tysięcy złotych - i wariantach XF Prestige, XF R-Sport, XF Portfolio oraz XF S. W ofercie silnikowej pojawi się 2-litrowy diesel o mocy 163 lub 180 KM, wspomniane już wysokoprężne V6 i benzynowe V6. XF w cenie 49,95 tysięcy funtów - prawie 270 tysięcy złotych - będzie potrzebował 5,1 sekund na rozpędzenie się do 60 mph, a jego prędkość maksymalna będzie ograniczona elektronicznie do 250 km/h.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje