Aktualności
17.03.2015

Phiaro P75 Cipher Zaszyfrowana wiadomość

Phiaro Group to japońska spółka, która od lat wspiera przemysł motorowy, służąc na wszelkie możliwe sposoby pomocą przy pracach nad motocyklami i samochodami. Korzenie firmy sięgają 1939 roku, co oznacza, że dopiero co obchodziła swoje 75-lecie. Z tej właśnie okazji przygotowano koncept spartańskiego, sportowego auta P75 Cipher.

Cipher to skrót od CAE Integrated Phiaro Engineered Racer, a cały projekt powstał w dużej mierze w wolnym czasie pracowników firmy. Cel: przypieczętowanie urodzin zakładu, pokazanie jego możliwości i budowa auta, którym w weekendy można śmiało wybrać się na tor wyścigowy. Całość wygląda dość znajomo: widoczna w środku i na zewnątrz rurowa, przestrzenna rama, elementy strukturalne z włókien węglowych, skąpa karoseria bez szyb i dachu, miejsce dwa dwóch osób oraz silnik umieszczony centralnie.

Phiaro P75 Cipher

Japoński wynalazek mierzy tylko 364 metry długości i waży skromne 596 kilogramów. Do jego napędu służy półtoralitrowy, wolnossący silnik z czterema cylindrami umieszczonymi w jednym rzędzie. Jednostka napędowa dostarcza 144 koni mechanicznych oraz 167 niutonometrów, które na tylną oś z 16-calowym ogumieniem w rozmiarze 225/50 przenosi ręczna skrzynia biegów o pięciu przełożeniach. Brzmi obiecująco, ale na torze w krótkim czasie wiele nie zdziałamy: zbiornik paliwa ma tylko... 13 litrów pojemności.

Phiaro P75 Cipher

Ariel Atom, KTM X-Bow i tym podobne nie muszą szykować się na kolejnego konkurenta. P75 Cipher nie trafi do sprzedaży. Twórcy nie przewidują budowy kolejnych egzemplarzy, a koncepcyjny pojazd, który miał swoją premierę na minionym, osiemdziesiątym piątym salonie samochodowym w Genewie, będzie teraz służył przede wszystkim celom promocyjnym. Jeden z nich to przyciągnięcie młodych talentów - "wiadomość dla kolejnej generacji" - do których maszyna adresowana jest w pierwszej kolejności.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje