Aktualności
10.03.2015

Skoda Octavia RS 230 Nowe triki

Już latem do salonów sprzedaży Skody trafi najmocniejsza i najszybsza Octavia w historii marki. I nie chodzi o nową odsłonę zwykłej Octavii RS, która już dwa lata temu osiągnęła pułap 220 koni mechanicznych. Mowa o nowej edycji specjalnej o oznaczeniu RS 230, która poza większą mocą i cieszącymi oko dodatkami wprowadza kilka istotnych nowości natury mechanicznej.

Octavia RS 230 będzie napędzana dwulitrowym, turbodoładowanym silnikiem benzynowym TSI, z którego wykrzesano dodatkowe dziesięć koni (wersji wysokoprężnej nie przewidziano). Nazwa dysponującego mocą 230 KM modelu to ukłon w stronę sportowych, wyścigowych i rajdowych samochodów Skody, które zaczęły pojawiać się w latach siedemdziesiątych i odnosiły wielkie sukcesy w swoim zakątku świata do początku lat osiemdziesiątych: oryginalnych 180 RS i 200 RS oraz późniejszego 130 RS z silnikami umieszczonymi z tyłu i napędem przenoszonym na tylne koła.

Skoda Octavia RS 230

Napęd w Octavii RS 230, zaplanowanej także jako kombi, ląduje oczywiście tylko na przedniej osi. Do wyboru będziemy mieli ręczną lub automatyczną, dwusprzęgłową skrzynię biegów, obie o sześciu przełożeniach, a na napędzanej osi po raz pierwszy w Skodzie standardowo będzie instalowany elektroniczny system blokady mechanizmu różnicowego między kołami, sprzyjający dynamicznemu pokonywaniu zakrętów. Z manualem RS 230 będzie przyspieszała do 100 km/h w czasie 6,7 sekund i rozpędzała się maksymalnie do 250 km/h - tak szybkiej Octavii na rynku jeszcze nie było.

Skoda Octavia RS 230

Poza zmianami mechanicznymi RS 230 będzie wyróżniać się bogatszym wyposażeniem, obejmującym między innymi spoiler na klapie bagażnika, nowe felgi, czerwone zaciski hamulców i specjalnie wykończone wnętrze. Cena? Czeski producent jeszcze jej nie ujawnia, ale z pewnością będzie daleka od standardów Skody. Octavia RS 230 stanęła premierowo na tegorocznym salonie samochodowym w Genewie, który będzie otwarty do piętnastego marca. W tym samym miejscu można zobaczyć Fabię Monte Carlo, serię "Edition" dla Fabii, Rapida, Octavii i Yeti oraz zupełnie nową generację limuzyny Superb.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje