Aktualności
06.02.2015

Toyota Yaris WRC Powolne odliczanie

Toyota wraca do rajdowych mistrzostw świata na najwyższym szczeblu! Wszyscy pamiętający kilka tytułów zdobytych w latach dziewięćdziesiątych przez Celicę staną pewnie teraz na baczność, ale czeka na nich kubeł zimnej wody. Maszyny klasy WRC poruszają się obecnie w innej rzeczywistości i bazą dla nowej rajdówki nie będzie coupe GT 86, ale... mały, wszechobecny Yaris.

Za przygotowanie samochodu oraz silnika odpowiedzialny będzie niemiecki oddział Toyota Motorsport, który rozpoczął już pierwsze testy z trójką fabrycznych kierowców (Sebastian Lindholm, Eric Camilli oraz Stephane Sarrazin, który jeździ dla Toyoty prototypem TS040 w pucharze World Endurance Championship). Prace nad samochodem będą trwały blisko dwa lata, w czasie których auto pojawi się na trasach znanych z eliminacji WRC. Rajdowy Yaris ma być gotowy do startów w sezonie 2017, w którym wejdą w życie nowe przepisy.

Toyota Yaris WRC

Pojazd o długości tylko 3,91 metrów napędzany będzie 4-cylindrowym, benzynowym silnikiem o pojemności 1,6 litra z turbosprężarką. Motor ma dostarczać około 300 koni mechanicznych oraz 420 niutonometrów, które będą przepływać przez sprzęgło ZF Sachs oraz 6-stopniową, sekwencyjną skrzynię biegów. Yaris skorzysta z ogumienia Michelin, które na luźnej nawierzni będzie zakładane na felgi o średnicy 15 cali, a na asfalcie 18 cali. Różne nawierzchnie spowodują również zmiany w układzie hamulcowym: tarcze o średnicy 300 milimetrów na szutry i 355 milimetrów na asfalt.

Toyota Yaris WRC

Związki Toyoty z rajdowymi mistrzostwami świata sięgają roku 1973, kiedy to marka wygrała swój pierwszy rajd na takim poziomie. Od tamtej pory w ręce japońskiej firmy wpadły 42 inne wygrane, trzy tytuły mistrzów świata konstruktorów i cztery tytuły mistrzów świata wśród kierowców (Juha Kankkunen, Didier Auriol i dwa razy Carlos Sainz). Przygodę z mistrzostwami świata zakończono po 1999 roku, w którym Corolla WRC, prowadzona przede wszystkim przez Sainza i Auriola, pozwoliła na zajęcie pierwszego miejsca wśród konstruktorów i wyprzedzenie Subaru oraz Mitsubishi.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje