Aktualności
20.12.2014

Lamborghini Aventador LP700-4 Pirelli Serie Speciale

Lamborghini świętuje ponad pięćdziesiąt lat współpracy z firmą Pirelli, jednym z największych producentów opon na świecie, który dostarcza ogumienie do najnowszych modeli marki i zaopatruje zespoły startujące w pucharze Lamborghini Blancpain Super Trofeo. Kilka dekad zacieśniania więzi duetu włoskich gigantów przypieczętowuje specjalny Aventador.

Giovanni Battista Pirelli założył swój zakład w 1872 roku w Mediolanie. Ferruccio Lamborghini zaczynał przygodę z samochodami na początku lat sześćdziesiątych i już w 1963 roku zwrócił się o pomoc do firmy Pirelli przy okazji swojego pierwszego auta, prototypu 350 GTV, po którym pojawił się seryjny model 350 GT z ogumieniem Pirelli Cinturato HS, pozwalającym na bezpieczne przekraczanie prędkości 240 km/h. Niedługo później w opony Pirelli wyposażono legendarną Miurę, która z roku na rok stawała się coraz bardziej wymagająca.

Lamborghini Aventador LP700-4 Pirelli Serie Speciale

Na początku lat siedemdziesiątych dla Miury przygotowano nowe, niskoprofilowe opony Cinturato CN73, po których pojawiły się Pirelli P7, spełniające wymogi jeszcze mocniejszego i szybszego Countacha. W roku 1988 Countach Anniversary jako pierwszy super samochód na świecie oferowany był z oponami Pirelli P Zero. W tym samym czasie firma opracowała wymagające ogumienie dla potężnej terenówki LM002, którą wysłano swego czasu na Rajd Paryż-Dakar. Nowe gumy z serii Scorpion skonstruowano m.in. przy wykorzystaniu Kevlaru.

Lamborghini Aventador LP700-4 Pirelli Serie Speciale

W roku 1990 nowe P Zero otrzymał model Diablo, a w kolejnej dekadzie w opony P Zero Rosso zaopatrywano modele Murcielago i Gallardo. Gallardo pojawiło się w filmie promocyjnym Pirelli z Umą Therman pod tytułem "Mission Zero", a w roku 2008 zostało wykorzystane przy premierze opon Winter Sottozero II. Dziś współpraca Lamborghini i Pirelli sprowadza się między innymi do opon przygotowywanych specjalnie z myślą o konkretnych modelach: limitowanym Veneno, małym Huracanie czy różnych odmianach Aventadora. Najnowsza z nich to Aventador LP700-4 Pirelli Serie Speciale.

Lamborghini Aventador LP700-4 Pirelli Serie Speciale

Flagowe Lamborghini w specjalnym wydaniu zostało przygotowane przez oddział Lamborghini Centro Stile. Maszyna o mocy 700 koni mechanicznych wyróżnia się przede wszystkim dwukolorową karoserią (czerń plus jeden z sześciu lakierów do wyboru: Giallo Spica, Rosso Mars, Bianco Isis, Nero Aldebaran, Grigio Liqueo oraz Grigio Ater), ozdobioną pasami i logotypami Pirelli, podobnie wykończonym wnętrzem i nową pokrywą silnika. Samochód można już zamawiać jako coupe i roadstera. Pierwsze sztuki trafią do właścicieli latem przyszłego roku.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje