Aktualności
27.11.2014

Skoda Fabia R5 Kłębek nerwów

Już w najbliższy weekend podczas Essen Motor Show zobaczymy zapowiedź nowej rajdówki spod znaku Skody, modelu Fabia R5. Za kilka miesięcy auto zastąpi Fabię Super 2000, która w tym roku pozwoliła na sięgnięcie po mistrzostwo rajdowe w Azji i Pacyfiku, tytuł mistrza w mistrzostwach Europy wśród kierowców oraz pięć pucharów regionalnych.

Fabia R5 zadebiutuje na niemieckiej wystawie z łatką konceptu. Prawdziwa, gotowa do startów rajdówka ma być homologowana w połowie przyszłego roku. Zgodnie z regulacjami FIA samochód z niezależnym zawieszeniem na obowiązkowych kolumnach MacPhersona będzie zasilany 1,6-litrowym, czterocylindrowym silnikiem z turbodoładowaniem, współpracującym z 5-stopniową, sekwencyjną skrzynią biegów. Minimalna masa pojazdów w grupie R5 to 1230 kilogramów.

Skoda Fabia R5

Historia udziału Skody w sportach motorowych sięga już 113 lat wstecz, w ciągu których powstały dziesiątki unikatowych pojazdów, na przykład słynne coupe RS 200 i odrestaurowany niedawno spyder 966 Supersport. Współczesne, sportowe sukcesy marki związane są przede wszystkim z rajdową Fabią Super 2000 (2-litrowy silnik i napęd przenoszony na wszystkie cztery koła), którą wypuszczono na wolność w 2009 roku. Dwa lata później dołączyła do niej wyspecjalizowana na niższym szczeblu Fabia R2 z 1,6-litrowym silnikiem o mocy 180 koni mechanicznych.

Skoda Fabia R5

Na targach w Essen koncepcyjna Fabia R5 stanie w otoczeniu kilku innych modeli Skody na powierzchni ponad dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Będą to: Rapid Spaceback, Yeti oraz Citigo w wydaniu Monte Carlo, najnowsza Octavia RS, czyli najszybszy, seryjny model tej wielkości w historii marki, seryjna Fabia Combi oraz trzy koncepty w postaci Yeti Xtreme, CitiJet oraz Rapid Spaceback Red & Grey Collection. Essen Motor Show będzie otwarte dla zwiedzających w dniach od 29 listopada do 7 grudnia.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje