Aktualności
09.10.2014

Venturi America Dla dwudziestu pięciu

Francuskie Venturi Automobiles, które jeszcze nie tak dawno produkowało samochody sportowe z prawdziwego zdarzenia, a dzisiaj koncentruje się prawie wyłącznie na pojazdach elektrycznych, obchodzi w tym roku trzydziestolecie działalności. Przekrój przez dokonania marki do 19 października można podziwiać na międzynarodowej wystawie w Paryżu.

Stoisko Venturi już z daleka przyciąga zawieszonym na ścianie, 11-metrowym pociskiem VBB-3, zbudowanym z myślą o biciu rekordów prędkości samochodów o napędzie elektrycznym. Maszyna, której moc przekracza 3000 koni mechanicznych podczas prób we wrześniu tego roku rozwinęła 434,5 km/h (rekord w klasie wagowej). Rekord absolutny należy nadal do poprzedniego VBB z numerem 2.5 i wynosi 495,5 km/h. Kolejne pozycje marki, pokazywane w Paryżu to bolid Formuły E, motocykl Voxon, spalinowe coupe MVS Venturi z 1986 roku oraz seryjny model America, elektryczna kombinacja crossovera, buggy i sportowego roadstera.

Venturi America

Americę w prototypowej formie poznaliśmy już cztery lata temu. Samochód dysponował wówczas mocą około 300 koni mechanicznych, zasięgiem dochodzącym przy nie przekraczaniu 90 km/h do 300 kilometrów i prędkością maksymalną sięgającą 200 km/h. Dzisiejsza, zmodernizowana wersja, składana wokół kadłuba z Kevlaru i stopów aluminium, korzysta silnika elektrycznego, który dostarcza 300 kilowatów czyli 407 koni mechanicznych. Moment obrotowy, dostępny natychmiast po uruchomieniu auta, dochodzi do 480 niutonometrów, a napęd przekazywany jest tylko na tylne koła.

Venturi America

Energię elektryczną Venturi przechowuje w paczce litowo-jonowych baterii własnego pomysłu o pojemności 53 kWh, które zapewniają zasięg do 250 kilometrów. Ich ładowanie za pośrednictwem 22-kilowatowej, pokładowej ładowarki trwa 3,5 godziny. America może działać w jednym z trzech trybów jazdy: Cruising (maksymalny zasięg), Sport lub SuperSport (maksymalny moment obrotowy i moc). Na rozpędzenie się do 100 km/h dwuosobowy samochód potrzebuje tylko 4,5 sekund, po 14 sekundach przekracza 200 km/h, a przyspieszać kończy przy 220 km/h. Produkcja auta ruszy w przyszłym roku i będzie ograniczona do zaledwie 25 egzemplarzy.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje