Aktualności
07.10.2014

Dodge Viper SRT GTS-R Koniec brykania

Do przeszło dwóch i pół latach zmagań Chrysler kończy fabryczną kampanię wyścigowego Vipera. Dodge, który w maju tego roku został połączony na nowo z oddziałem SRT, skupi się teraz na rozbudowie swojej linii modeli drogowych. Viper SRT GTS-R odchodzi do historii mocnym akcentem: dwoma tytułami mistrzowskimi pucharu United SportsCar Championship.

Pierwszy sezon United SportsCar Championship został zamknięty w miniony weekend 10-godzinnym wyścigiem Petit Le Mans na torze Road Atlanta w Braselton w stanie Georgia. Dla zespołu SRT Motorsports trzynasta eliminacja amerykańskich zawodów zakończyła się na miejscach 11 i 14 w generalce oraz 3 i 6 w klasie GTLM. To wystarczyło na zdobycie klasowego mistrzostwa wśród zespołów i kierowców (Kuno Wittmer) oraz drugiego miejsca wśród producentów (obok Porsche, Chevroletem, BMW i Ferrari) i trzeciego miejsca dla drugiego zespołu.

Dodge Viper SRT GTS-R

Viper GTS-R, jeszcze pod marką SRT, debiutował w sierpniu 2012 roku w jednym z wyścigów pucharu American Le Mans Series, zastąpionego w tym roku razem z mistrzostwami Grand-Am serią USCC. Na terenie Europy maszyna nie pokazała wiele. W ubiegłym roku auto w dwóch egzemplarzach wystawiono do 24-godzinnego wyścigu Le Mans, w którym zajęto dopiero 24 i 31 miejsce w generalce oraz 8 i 9 w klasie LMGTE Pro. Viper miał pojawić się w Le Mans również w tegorocznej edycji, ale w marcu okazało się, że zapadła decyzja o skupieniu się wyłącznie na startach w USA.

Dodge Viper SRT GTS-R

Torowy Viper GTS-R został przygotowany przez SRT Motorsports we współpracy Riley Technologies. Maszynę, podobnie jak cywilnego Vipera, wyposażono w wolnossący silnik V10 o pojemności prawie ośmiu litrów, który w zależności od serii wyścigowej i regulaminu mógł produkować od 485 koni mechanicznych w górę, co pozwala na rozwinięcie prędkości do 298 kilometrów na godzinę. Tegoroczny sukces Vipera był pierwszą tego typu wygraną od przeszło dekady (ostatnim tytułem modelu w Ameryce Północnej było mistrzostwo w serii American Le Mans Series w roku 2000).

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje