Aktualności
01.10.2014

Infiniti Q80 Inspiration Bodziec wzrokowy

Infiniti pnie się w górę i zapowiada swoją pierwszą, dużą limuzynę segmentu premium, oznaczanego na naszym kontynencie literą F. Intencje marki zdradza śmiały koncept Q80 Inspiration z karoserią typu fastback, który już w tym tygodniu stanie na wystawie samochodowej w Paryżu. Maszyna ma być inspiracją nie tylko dla seryjnego Q80, ale także dla mniejszych modeli.

Infiniti, jakiego jeszcze nie było mierzy w koncepcyjnej formie 506 centymetrów długości, 210 centymetrów szerokości i 134 centymetry wysokości. Do środka zapraszają otwierane przeciwnie do siebie drzwi, a kabina mieści cztery osoby na indywidualnych fotelach. Dla kierowcy przygotowano zestaw cyfrowych ekranów, wyświetlacz przezierny oraz systemy pozwalające na przejście maszynie w tryb autonomiczny ze stopniem swobody definiowanym przez kierowcę. Oddzielny wyświetlacz przezierny otrzymał także pasażer z przodu, a dla osób z tyłu przewidziano ekrany dotykowe.

Infiniti Q80 Inspiration

Przestrzeń w środku auta wypełnia skóra, Alcantara oraz panele z aluminium, a nad całą kabiną rozpościera się panoramiczny dach. Karoserię auta wykonano ze stopów aluminium oraz włókien węglowych, a prace nad jej kształtami podjęto już 15 miesięcy temu, kiedy to powstały pierwsze szkice. Q80 Inspiration z rozstawem osi wynoszącym 307 centymetrów wyposażono między innymi w adaptacyjne światła w technologii LED, atrapę chłodnicy, która w razie potrzeby może zostać przysłonięta, odcinając dopływ powietrza oraz 22-calowe felgi.

Infiniti Q80 Inspiration

Zupełną nowością w japońskim koncepcie jest hybrydowy układ napędowy, który ma być punktem wyjścia dla konstrukcji Infiniti mających wejść na rynek w ciągu najbliższych dwóch lat. Sercem Q80 jest umieszczona z przodu, 3-litrowa, 24-zaworowa, podwójnie doładowana, widlasta szóstka, która razem z silnikiem elektrycznym produkuje maksymalnie 558 koni mechanicznych i 750 niutonometrów. Napęd przenoszony jest na wszystkie koła poprzez automatyczną skrzynię biegów o dziewięciu przełożeniach, a w razie konieczności może być przekazywany wyłącznie na tylną oś.

Infiniti Q80 Inspiration

Infiniti Q80 Inspiration ma rozpędzać się do stu kilometrów na godzinę w czasie niespełna czterech sekund, a jego prędkość maksymalną ograniczono do 250 km/h. Twórcy auta deklarują, że średnie zużycie paliwa może sięgnąć tylko 5,5 litrów na sto kilometrów. Na żywo maszynę będzie można zobaczyć podczas salonu samochodowego w Paryżu, który otwiera się dla zwiedzających już w najbliższą sobotę. Wystawa będzie otwarta do 19 października.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje