Aktualności
08.09.2014

Aston Martin Virage Shooting Brake Zagato Finał trylogii

W ubiegłym roku z okazji setnych urodzin Aston Martina we włoskim studiu Zagato powstały dwa wyjątkowe samochody: kabriolet na bazie modelu DB9 oraz coupe na bazie DBS. W tym roku okazało się, że całe przedsięwzięcie to trylogia. Jej trzecim i ostatnim odcinkiem jest model w zupełnie nowym nadwoziu shooting brake, dla którego bazą był Virage.

Pretekstem do zbudowania Virage Shooting Brake jest nie tylko zachcianka pewnego kolekcjonera z Europy, ale także zamknięcie trylogii związanej z okrągłą rocznicą działalności Aston Martina i aktywności związane z 95-leciem samego Zagato, które podkreślono latem przy okazji wyjątkowego Lamborghini 5-95. Nowe dzieło Włochów zadebiutowało przy okazji konkursu elegancji Chantilly na południu Francji, który z rok na rok zyskuje coraz większe znaczenie.

Aston Martin Virage Shooting Brake Zagato

Dwudrzwiowe kombi na bazie 497-konnego Virage utrzymane jest w identycznym stylu, co zeszłoroczne specjały, oparte na modelach DB9 i DBS. Jego inspiracji należy poszukiwać w modelach V8 Virage i Volante z połowy lat osiemdziesiątych, dla których karoserie w limitowanych edycjach zaprojektowało Zagato oraz w dziełach oddziału Customer Service Division, który na początku lat dziewięćdziesiątych spełniał specjalne zachcianki najbogatszych klientów Aston Martina.

Aston Martin Virage Shooting Brake Zagato

Współpraca Zagato i Aston Martina w tym stuleciu zaczęła się już w 2002 roku od limitowanego do 99 egzemplarzy coupe DB7 Zagato, po którym zbudowano 99 sztuk roadstera DB AR1 (American Roadster 1). Dwa lata później pojawił się zbudowany w jednym egzemplarzu Vanquish Roadster. W roku 2011 przypieczętowano pięćdziesięciolecie współpracy wyścigowym V12 Zagato, do którego dołączyła wkrótce ekskluzywna wersja drogowa. Ta druga oferowana jest "spod lady" od 2012 roku.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje