Aktualności
06.08.2014

Aston Martin Vanquish Dotyk przeznaczenia

Flagowe coupe i roadster Aston Martina, czyli modele Vanquish i Vanquish Volante, przechodzą pierwszą w swojej niedługiej karierze transformację. Zmianę wizerunku brytyjskich krążowników ograniczono do kosmetyki, a najważniejsze nowości pojawią się w strefie układu napędowego. Największą z nich będzie skrzynia biegów, która zastąpi automat Touchtronic 2.

Vanquish w obu wersjach nadwoziowych na rocznik modelowy 2015 będzie wyposażony w 8-stopniową, automatyczną skrzynię biegów Touchtronic III produkcji ZF, ulokowaną według schematu transaxle, czyli przy tylnej osi. Mechanizm współpracujący z 5,9-litrowym, 48-zaworowym silnikiem V12 pozwoli na zmniejszenie o około jedną dziesiątą zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla, rozwinięcie 100 km/h w coupe czasie tylko 3,8 sekund i rozpędzenie się aż do 324 km/h. Sprint od zera do setki zostanie zredukowany tym samym aż o pół sekundy (4 sekundy dla Volante, który będzie rozwijał 317 km/h).

Aston Martin Vanquish

Maszyna o długości 469 centymetrów i masie własnej 1739 kilogramów dla coupe i 1844 dla roadstera stanie na nowych, 20-calowych felgach ze stopów metali lekkich, które pozwolą zaoszczędzić około siedem kilogramów w porównaniu do obecnego Vanquisha. Wśród nowości znajdziemy lakier Diavalo Red, dostępny dotychczas tylko w ekskluzywnym coupe V12 Zagato. Samochód otrzyma także sztywniejsze amortyzatory na przednią i tylną oś, sztywniejsze o jedną piątą tuleje tylnego zawieszenia i lepiej wyciszoną, odbierającą momenty skręcające rurę, którą biegnie wał napędowy.

Aston Martin Vanquish

Nowości elektroniczne objęły przeprogramowany system Dynamic Stability Control, układ kierowniczy oraz system Boscha, zarządzający pracą silnika. Ten ostatni razem z modyfikacjami układu wydechowego i mniejszymi poprawkami doprowadził do zwiększenia mocy z 573 do 576 koni mechanicznych i momentu obrotowego z 620 do 630 niutonometrów, a także ich lepszego rozkładu w całym zakresie obrotów. Udoskonalony Aston Martin Vanquish trafi do sprzedaży w trzecim kwartale tego roku, a podobne udoskonalenia pojawią się w tym samym czasie w Rapide S.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje