Aktualności
04.08.2014

Hennessey Venom F5 Koniec skali

Raz przekroczone 400 kilometrów na godzinę będą za każdym następnym razem granicą, którą trzeba przekroczyć jeszcze bardziej, czego najlepszym przykładem są dokonania zakładu Johna Hennessey'a. Tuner z Teksasu pokazał już, że może być szybszy od Veyrona Super Sport, a na przyszły rok szykuje model, którym wespnie się jeszcze wyżej.

Największą gwiazdą w ofercie Hennessey Performance od kilku lat jest coupe Venom GT, które powstaje na elementach zapożyczonych od Lotusa. Maszynę o masie tylko 1244 kilogramów zasila podwójnie doładowane V8 o pojemności siedmiu litrów, z którego wyciśnięto 1261 KM. Jak to sprawdza się w praktyce? Tak, że na początku tego roku rozpędzono się na prostej do prędkości aż 435,31 km/h! To oczywiście za mało: pod koniec 2012 roku zapowiedziano pojawienie się 1500-konnego Venoma GT2, ale wszystko wskazuje na to, że nic takiego nie wyjedzie na ulice.

Hennessey Venom F5

Zamiast GT2 już w przyszłym roku mamy zobaczyć nową generację flagowego coupe Hennesey'a o nazwie Venom F5, odnoszącej się do przedostatniego stopnia w skali Fujity, określającej siłę huraganu. F5 będzie w dalszym ciągu opierał się na przedłużonym podwoziu Lotusa i podczas ważenia nie przekroczy 1300 kilogramów. Auto otrzyma zupełnie nową karoserię z włókien węglowych, której współczynnik oporu powietrza spadnie poniżej 0,40 z obecnych 0,44. Nowością będą również: jednosprzęgłowa skrzynia biegów z łopatkami przy kierownicy jako alternatywa dla przekładni manualnej (dwusprzęgłowej nie ma w ogóle w planach - jest za ciężka) oraz systemy kontroli stabilności i trakcji, współpracujące z układem GPS.

Hennessey Venom F5

Od jeszcze bardziej wysilonego V8 producent oczekuje co najmniej 1400 koni mechanicznych. Prędkość maksymalna? Hennessey mówi o okolicach 290 mil na godzinę, czyli 467 km/h, które spróbuje przekroczyć najprawdopodobniej na dnie wyschniętego, słonego jeziora Bonneville. Pierwszą sztukę F5 mamy zobaczyć już w przyszłym roku, a regularna sprzedaż ma ruszyć w sezonie 2016. Hennesey zamierza wypuścić tylko 30 egzemplarzy w cenie co najmniej 1,2 miliona dolarów każdy, plus podatki.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje