Aktualności
15.03.2014

Ligier JS P2 Ucieczka z laboratorium

Francuskie Onroak Automotive przygotowało pierwszy w swojej historii samochód wyścigowy, który powstał w całości wewnątrz firmy. W ostatnich latach zespół zajmował się między innymi prototypem klasy LMP2, który startował pod marką Morgan. W tym roku dołączy do niego maszyna marki Ligier, która kilka dni temu pokonała pierwsze kilometry.

Zupełnie nowy Ligier JS P2 został zaprojektowany od zera w myśl obowiązujących przepisów grupy LMP2, które mają obejmować trzy nadchodzące sezony z rokiem 2017 włącznie. Coupe, którego kształty doskonalono w tunelach aerodynamicznych firmy RUAG, pojawi się w tym roku na torach obok udoskonalonego Morgana LMP2 z silnikiem Nissana oraz modelu Ligier JS 53 Evo, który występuje szczebel niżej w grupie CN.

Ligier JS P2

Wraz z nowym, zbudowanym na węglowym kadłubie, samochodem zakład z Sarthe chce być postrzegany nie tylko jako zespół wyścigowy, ale także jako producent samochodów wyścigowych, z których korzystać będą inne drużyny. Model JS P2 przygotowano pod kątem instalacji jednostek od Honda Performance Development, silników Judd od Engine Developments lub motorów Nissana z rodziny VK45, która napędza wspomnianego już Morgana.

Ligier JS P2

Pierwszy egzemplarz, który wyjechał w ostatnich dniach na pierwsze testy na pętli Le Mans Bugatti, wyposażono w silnik Nissana. Maszyna na ogumieniu Dunlopa pokonała bez większych problemów przeszło 60 okrążeń, co napawa optymizmem na przyszłość. Ligier JS P2 ma zadebiutować w boju już w czerwcu w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w barwach Thiriet By TDS Racing, a jego twórcy widzą maszynę również w amerykańskiej serii United SportsCar Championship.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje