Aktualności
27.01.2014

Egger-Lohner C.2 Phaeton Porsche numer jeden

Muzeum Porsche obchodzi w tym miesiącu piątą rocznicę otwarcia. Z tej okazji przed obiektywami aparatów fotograficznych i kamer z całego świata stanie pierwszy samochód zbudowany przez Ferdinanda Porsche, otwierający część wystawy pod tytułem "Prolog". Wyjątkowy automobil został zbudowany 116 lat temu.

Ferdinand Porsche, urodzony na Austro-Węgrzech, zaczynał karierę od zatrudnienia w 1898 roku w wieku 23 lat w firmie Lohner-Porsche, która w tym czasie z produkcji karoserii przeszła również na produkcję gotowych, elektrycznych aut. Pierwszym dziełem młodego konstruktora był model Egger-Lohner C.2 Phaeton, lub w skrócie, jak wolał sam twórca po prostu P1, Porsche numer jeden.

Egger-Lohner C.2 Phaeton / Porsche P1

P1 wyjechał na ulice Wiednia pod koniec czerwca 1898 roku i był jednym z pierwszych samochodów, które zarejestrowano w Austrii. Jego elektryczny układ napędowy ważył tylko 130 kilogramów i generował 3 KM, a przy chwilowym przeciążeniu dostarczał 5 KM. P1 mógł rozpędzić się do 35 km/h i przejechać bez zatrzymywania do 80 kilometrów. Prędkość pojazdu regulowana była przez 12-stopniowy przełącznik.

Egger-Lohner C.2 Phaeton / Porsche P1

W sierpniu 1899 roku automobil pokazano na wystawie samochodowej w Berlinie. Jeszcze tego samego miesiąca Porsche z trzema pasażerami na pokładzie wystartował w nim w 40-kilometrowym, berlińskim wyścigu dla aut elektrycznych, który miał sprawdzić ich możliwości (trasa obfitowała w liczne przeszkody, jak na przykład wzniesienia). Ponad połowa uczestników nie dojechała w ogóle do mety, a Porsche wygrał zawody z przewagą aż 18 minut nad drugim samochodem, zużywając przy tym najmniej energii elektrycznej ze wszystkich.

Egger-Lohner C.2 Phaeton / Porsche P1

Bezcenny Egger-Lohner C.2 Phaeton przetrwał do dnia dzisiejszego, ale bez oryginalnej karoserii i innych elementów. Automobil właśnie w takim surowym stanie zostanie odsłonięty już w najbliższy piątek, 31 stycznia w Muzeum Porsche przed zaproszonymi gośćmi. Przez cały weekend, pierwszego i drugiego lutego, w ramach obchodów piątych urodzin muzeum wystawę będzie można podziwiać za darmo (godziny otwarcia to 9-18).

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje