Aktualności
17.01.2014

Toyota FT-1 Otwarte pytanie

Pojawienie się seryjnego coupe GT 86 było zwieńczeniem serii kilku interesujących konceptów, ale nie u wszystkich auto to zaspokoiło apetyt na sportową Toyotę z prawdziwego zdarzenia. Dlatego też modyfikacji dla GT 86 na rynku są już setki, a marka roztacza kolejne wizje. Najnowsza z nich to model FT-1.

Projekt Future Toyota 1, który twórcom udało utrzymać się w tajemnicy aż do chwili premiery, to dziecko placówki Calty Design Research z Californii. Oddział ten Toyota powołała do życia ponad czterdzieści lat temu, jesienią 1973 roku. Jego nazwę utworzono z połączenia słów California oraz Toyota. Pierwszym modelem, na który zespół Calty miał duży wpływ była Celica Liftback z roku 1978.

Toyota FT-1

Nad zupełnie nowym coupe FT-1 pracowano przez ostatnie dwa lata. Wszytko zaczęło się od projektu samochodu, który miał pojawić się w grze Gran Turismo na konsole PlayStation. Od początku było wiadome, że maszyna ma w prostej linii wywodzić się z takich klasyków, jak 2000 GT, Celica, Supra oraz MR2, o ogromnym wpływie GT 86 i innych konceptów z Calty (Lexus LF-LC i Toyota FT-HS) nie wspominając. Przed debiutem samochodu w wirtualnym świecie zbudowano go w rzeczywistości.

Toyota FT-1

W zamyśle FT-1 ma być super coupe dorównującym osiągami nawet Lexusowi LFA z silnikiem umieszczonym z przodu i napędem przenoszonym na tyle koła. Prototyp pozbawiony jest niestety pełnowymiarowego układu napędowego, w którego miejscu znajduje się elektryczna paczka, pozwalająca jedynie na toczenie się z bezpieczną prędkością. Twórcy widzieliby pod maską sześć cylindrów ustawionych w rzędzie. Problem w tym, że Toyota nie produkuje obecnie takiej jednostki. Ale takie silniki to specjalność BMW, z którym japońska marka podjęła w grudniu oficjalną współpracę w celu opracowania nowego auta sportowego...

Toyota FT-1

Czy to zapowiedź nowej Supry? Oficjalnie samochód nie ma szans na produkcję seryjną, ale zespół Calty podkreśla, że już nie raz ich koncepcje w różnym stopniu znajdywały drogę do zwykłych użytkowników dróg i teoretycznie wszystko jest możliwe. Na chwilę obecną Toyotę FT-1 można oglądać na trwającej do 26 stycznia wystawie w Detroit. Autem można również szaleć w wirtualnym świecie gry Gran Turismo, w którym dostępne jest jako darmowy dodatek.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje