Aktualności
11.01.2014

Zenos E10 Wnioski z przeszłości

Na wystawie Autosport International w Birmingham zadebiutował pierwszy model marki Zenos. Pojazd o oznaczeniu E10 powstał według formuły, w której Anglicy specjalizują się od dziesięcioleci. To niewielki, sportowy roadster, który zamierza zamieszać w segmencie zabawek przeznaczonych na dni torowe.

E10 to debiut firmy, ale Zenos Cars nie wzięło się znikąd. Zakład tworzą między innymi osoby piastujące wcześniej najważniejsze stanowiska w Caterhamie i Lotusie - lepszego startu chyba sobie wyobrazić nie można. Model E10 bazuje na autorskim podwoziu, wykonanym z włókien węglowych i aluminium, plus strefy bezpieczeństwa ze stalowych ram. Przy długości 3,56 metrów pojazd waży tylko 650 kilogramów.

Zenos E10

Do napędu auta wykorzystywany jest umieszczony centralnie, 2-litrowy silnik o mocy 213 koni mechanicznych i momencie obrotowym 210 niutonometrów. Moc na tylne koła przekazuje ręczna, 5-stopniowa skrzynia biegów. Osiągi, w które celuje producent to przyspieszenie od zera do stu kilometrów na godzinę w czasie około 4,5 sekund i prędkość maksymalna w okolicach 220 km/h.

Zenos E10

Sprzedaż modelu E10 ruszy od limitowanej do 75 sztuk edycji Launch Edition, która wyróżni się wyglądem i wyposażeniem. W aucie znajdziemy między innymi 6-stopniową skrzynię biegów, mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, kompozytowe fotele, felgi OZ z ogumieniem ZZR Avon. Zenos E10 Launch Edition będzie kosztował niespełna 29 tysięcy funtów, co oznacza obecnie wydatek co najmniej 146 tysięcy złotych.

Zenos E10

Pierwsi chętni na auto złożyli depozyty tuż po zapoznaniu się z pojazdem na wystawie Autosport International, która kończy się w niedzielę. Swoje samochody otrzymają dopiero pod koniec roku. Po zakończeniu imprezy model zostanie poddany 6-miesięcznej sesji testowej. E10 w wersji bazowej ma kosztować niecałe 25 tysięcy funtów, czyli prawie 126 tysięcy złotych. Zenos planuje już kolejne modele - pełnowymiarowe coupe E12 i roadstera E11, które mają pojawić się w roku 2018.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje