Aktualności
08.10.2013

McLaren P1 Produkcja rozpoczęta

Nieoficjalnie mówi się, że Ferrari szlifuje jeszcze swoje LaFerrari, a Porsche zgodnie z planem 18 września rozpoczęło produkcję modelu 918 Spyder i pierwsze sztuki dostarczy właścicielom w listopadzie. Trzeci gracz o najwyższą stawkę, McLaren, mówi otwarcie - produkcja P1 została już rozpoczęta!

Brytyjczycy przed przystąpieniem do produkcji zbudowali kilkanaście prototypów, które przez ostatnie kilkanaście miesięcy katowano w każdych warunkach klimatycznych na całym globie. Pierwszy egzemplarz P1 noszący znamiona auta seryjnego, białą sztukę na podwoziu numer 001, pokazano w ubiegłym miesiącu przy okazji oficjalnego debiutu marki na rynku chińskim. W tym tygodniu pokazano pierwsze ujęcia z linii produkcyjnej P1.

McLaren P1

Jeden z najszybszych, najmocniejszych i najnowocześniejszych samochodów, jakie są obecnie na rynku, powstaje w typowych dla McLarena, klinicznych warunkach. McLaren P1 budowany jest wokół karbonowego kadłuba, który we wnętrzu pozostaje prawie całkowicie odsłonięty. Długość auta nie przekracza 4,6 metrów, a masa na sucho zamyka się w 1395 kilogramach. Moc pojazdu sięga aż 916 koni mechanicznych, a moment obrotowy 900 niutonometrów.

McLaren P1

Siły napędowe maszyny pochodzą z hybrydowej instalacji: podwójnie doładowanego silnika spalinowego V8 o pojemności 3,8 litrów oraz silnika elektrycznego. Oba wprawiają w ruch tylne koła, pierwszy generuje 737 KM i 720 Nm drugi 179 KM oraz 260 Nm. Samochód potrzebuje niecałych 3 sekund na przekroczenie 100 km/h, niecałych 7 sekund na przekroczenie 200 km/h i niecałych 17 sekund na przekroczenie 300 km/h. P1 nie idzie w ślady F1 i nie szykuje zamachu na prędkość maksymalną, którą ograniczono w jego przypadku do 350 km/h.

McLaren P1

W fabryce McLaren Automotive w Woking zostanie zbudowanych tylko 375 egzemplarzy modelu P1, z których każdy będzie miał kierownicę po lewej stronie i będzie kosztował od 866 tysięcy funtów w górę. Według zeznań ludzi McLarena prawie wszystkie sztuki mają już właścicieli, z wyjątkiem ostatnich egzemplarzy zarezerwowanych na Europę. Pierwsze P1 mają trafić do właścicieli lada tydzień.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje