Aktualności
05.09.2013

Porsche LMP1 Misja Le Mans 2014

Wyścigowy prototyp Porsche, który w czerwcu stawiał pierwsze kroki na torze testowym w Weissach, opuścił rodzinne gniazdo. Maszyna testowana jest teraz na torach całego świata, a zastosowane w niej rozwiązania ulegają ciągłej ewolucji i udoskonalaniu. Zmniejsza się także liczba wolnych miejsc za kierownicą.

W ostatnich tygodniach do Timo Bernharda, Romaina Dumasa i Marka Webbera dołączył Neel Jani. Szwajcar w swojej karierze brał udział w mistrzostwach A1 Grand Prix, GP2 Series, Le Mans Series, GT1 World, a także był kierowcą testowym w Formule 1 w Toro Rosso. Jani w 24-godzinnym wyścigu Le Mans wystąpił pięć razy (w roku 2012 miejsce czwarte) i od sezonu 2010 startuje w barwach Rebellion Racing.

Porsche LMP1

Jani ma już za sobą pierwsze spotkanie z nowym samochodem, który pozostaje ciągle zamaskowany. Webber, startujący obecnie w Formule 1 w Red Bullu, pojawi się na testach dopiero w przyszłym roku. Zupełnie nowy prototyp klasy LMP1 zostanie wystawiony w 2014 roku w serii World Endurance Championship, do której należy także całodobowy wyścig w Le Mans. Porsche chce wygrać nie tylko we Francji, ale zgarnąć także tytuły mistrzowskie w całej serii.

Porsche LMP1

Specyfikacja auta pozostaje na razie ściśle strzeżoną tajemnicą. Wiadomo jedynie, że pojazd będzie hybrydą z nowymi technologiami, które przełożą się później na samochody produkowane seryjnie. Marka przerabiała już taką ścieżkę m.in. z podwójnym zapłonem, hamulcami tarczowymi, ospoilerowaniem, turbosprężarkami oraz dwusprzęgłową skrzynią biegów. Aktualnie przerabia hybrydy. Nieoficjalnie mówi się, że sercem nowego Porsche może być turbodoładowana jednostka o jedynie czterech cylindrach.

Porsche LMP1

Porsche wygrało w Le Mans ostatni raz piętnaście lat temu samochodem 911 GT1, który prowadził między innymi Allan McNish, startujący aktualnie w Audi. Od roku 1970 marka zwyciężyła rekordowe szesnaście razy, wliczając wygrane samochodów przygotowanych przez Dauera oraz Tom Walkinshaw Racing. W przyszłym roku głównymi konkurentami Porsche będą zespoły Toyoty oraz Audi. Audi od roku 2000 triumfowało w Le Mans aż 12 razy.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje