Aktualności
08.07.2013

FIA GT Zandvoort Klątwa McLarena

Puchar FIA GT zatrzymał się na kilka ostatnich dni w Holandii. Trzecią z sześciu eliminacji rozegrano na pętli Zandvoort, która utrzymuje się wśród najważniejszych miejscówek w sporcie samochodowym od przeszło sześćdziesięciu lat. Czy będący wśród faworytów Sebastien Loeb przerwał pechowe pasmo?

Krótka odpowiedź brzmi: nie i było jeszcze gorzej, niż w poprzednim wyścigu w Belgii. Samochód pary Loeb / Parente pozwolił na zdobycie pole position do sobotniego wyścigu kwalifikacyjnego, ale na tym się skończyło. McLaren MP4-12C GT3 już na pierwszym okrążeniu został ściśnięty między próbujących odebrać mu prowadzenie konkurentów i uszkodzony tak poważnie, że musiał wycofać się z zawodów.

FIA GT Zandvoort

W głównym, niedzielnym wyścigu szło nieco lepiej... do przedostatniego okrążenia, podczas którego Parente musiał zatrzymać uszkodzone auto na poboczu i będąc na 9 pozycji wycofać się z wyścigu. Drugi samochód ekipy Sebastien Loeb Racing nie miał tyle problemów: w sobotę zajął miejsce szóste, a w niedzielę siódme. Dzięki temu w tabeli z punktacją generalną zespołów Loeb z kolegami utrzymał się na drugiej pozycji.

FIA GT Zandvoort

Sobotni wyścig, który z powodu dużego wypadku upłynął częściowo pod żółtą flagą, padł łupem zespołu Belgian Audi Club Team WRT, który przez kilkanaście ostatnich minut walczył o wygraną z dwoma innymi ekipami w Audi i Mercedes-Benzem. Para Ortelli / Vanthoor wygrała z przewagą 0,766 sekund nad zespołem HTP Gravity Charouz. Trzecie miejsce przypadło drugiemu samochodowi WRT, a czwarte trzeciemu.

FIA GT Zandvoort

Wszystko zapowiadało, że do WRT będzie należeć także niedziela, ale tak do końca nie było. Główny wyścig z przewagą blisko sześciu sekund wygrała para Day / Buhk w barwach HTP Gravity Charouz w Mercedes-Benzie SLS AMG GT3. Była to pierwsza wygrana dla zespołu w serii FIA GT i pierwsza w historii wygrana izraelskiego kierowcy (Day) w wyścigu o międzynarodowej randze. Podium zamknęły dwie belgijskie sztuki R8 LMS Ultra: drugie miejsce przypadło parze Ortelli / Vanthoor, a trzecie Sandstrom / Stippler.

FIA GT Zandvoort

Po trzech z sześciu wyścigów w tabeli kierowców pucharu FIA GT prowadzą Ortelli i Vanthoor, a wśród zespołów prowadzi Belgian Audi Club Team WRT (w obu przypadkach mowa o kategorii Pro Cup, obok której kierowcy i zespoły podzielone są jeszcze na Pro-Am Cup oraz Gentlemen's Trophy). Kolejny wyścig zaplanowano na 18 sierpnia. Będzie nim eliminacja na torze Slovakia Ring na Słowacji.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje