Aktualności
02.07.2013

Pikes Peak International Hill Climb Klub ośmiu minut

Od minionego roku trasa Pikes Peak International Hill Climb pokryta jest w całości asfaltem, co sprzyja biciu rekordów i przekraczaniu granic, o których jeszcze niedawno można było tylko marzyć. Wyniki poniżej 10 minut stały się normą, ale tego, co zrobił w ten weekend Loeb chyba nikt się nie spodziewał.

Przypomnijmy: rok temu najszybszy był Rhys Millen w specjalnie przygotowanym samochodzie z silnikiem Hyundai'a, w którym uzyskał rekordowy czas 9 minut i 46,164 sekund. Millena z kolejnym prototypem klasy Unlimited nie zabrakło także w minionej, dziewięćdziesiątej pierwszej edycji PPIHC. Amerykanin popisał się tym razem czasem 9 minut i 2,192 sekund. Ale to za mało, a raczej za dużo.

Pikes Peak International Hill Climb

Gwiazdą wyścigu do chmór był Sebastien Loeb, 8-krotny, rajdowy mistrz świata, dla którego Peugeot przygotował 875-konny model 208 T16 Pikes Peak. Francuz w maszynie, która na rozwinięcie 100 km/h potrzebuje tylko 1,8 sekund uzyskał rewelacyjny rezultat 8 minut i 13,878 sekund, zapisując się jako pierwszy kierowca do klubu 8 minut. Tym samym poprawił poprzedni rekord aż o minutę i 32,3 sekundy! Średnia prędkość przejazdu wyniosła 145,27 km/h.

Pikes Peak International Hill Climb

Trzeci czas w klasyfikacji generalnej, 9 minut i 42,740 sekund, uzyskał Jean-Philippe Dayraut w samochodzie Mini No Limit, przygotowany na zeszłorocznym podwoziu, które wcześniech przykryto karoserią Dacii Duster. W klasie Unlimited miał wystartować także Romain Dumas, który w przyszłym roku w Le Mans poprowadzi nowe Porsche LMP1, ale jego samochód, Norma M20FC PP, uległ awarii.

Pikes Peak International Hill Climb

Coraz popularniejszą klasę samochodów elektrycznych zdominował Nobuhiro "Monster" Tajima, którego opuścił już zeszłoroczny pech. W maszynie przygotowanej przez własny zespół Japończyk uzyskał świetny wynik 9 minut i 46,530 sekund - pierwsze miejsce w klasie i piąte w generalne. Nowy Mitsubishi MiEV Evolution II pozwolił na pokonanie prawie 20-kilometrowej trasy w 10 minut i 23,649 sekund (3 miejsce w klasie i 14 w tabeli generalnej).

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje