Aktualności
12.05.2013

Seat Formula 1430 Klasyczne rozważania

W latach siedemdziesiątych Seat miał własną formułę wyścigową 1-osobowych bolidów, która początkowo nazywała się po prostu Formula Nacional, a później Formula 1430. Trudno spodziewać się powrotu tych czasów, ale czerpiąc z nich inspiracje można usprawiedliwić budowę odważnego, sportowego auta marki.

Z podobnych założeń wyszło barcelońskie studio stylistyczne Designcube, w którym powstał wirtualny koncept dwuosobowego ścigacza o nazwie Seat Formula 1430. Podobnie jak w przypadku oryginału pojazd byłby wyposażony w silnik umieszczony centralnie oraz podzespoły mechaniczne przeszczepiono prosto z seryjnie produkowanych Seatów.

Seat Formula 1430

Wyścigowe samochody pucharu Formula Nacional korzystały z silników czterodrzwiowego Seata 1430, bazującego na Fiacie 124. Pierwsze zawody w ramach serii odbyły się na pętli Circuito del Jarama w Madrycie, na której pojawiło się dwadzieścia siedem aut. Obecnie Seat produkuje auta wyścigowe bazujące w całości na modelach drogowych, przeznaczone do zawodów turystyków i zmagań długodystansowych.

Seat Formula 1430

Wizja Designcube nie ma większych szans na wyjście poza ekran komputera, ale nie przeszkadza to twórcom w snuciu głębszych konkretów. Według autorów gdyby tylko maszyna powstała w rzeczywistości byłaby wyposażona w 4-cylindrowy, turbodoładowany silnik prosto z Leona Cupra R, który rozwijałby 265 koni mechanicznych. Mocne emocje gwarantowane!

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje