Aktualności
31.03.2013

SE Dau Afryka dzika

Nigeria w sieci kojarzy się właściwie tylko z jednym: tak zwanym "afrykańskim przekrętem". Ale dziś będzie o czymś zupełnie innym: projekcie SE Automotive pierwszego, sportowego auta z tego kraju, z którym SE mierzy wysoko i... chętnie przyjmuje wszelkie dotacje. Na razie auto powstaje u kogoś na podwórku.

Za szyldem SE Automotive stoi zespół pod wodzą Seguna Akin-Olugbade, który doświadczenie w budowie i projektowaniu samochodów zdobywał w angielskim Perei Engineering, a także na uniwersytetach Coventry i Loughborough. Pojazd jego pomysłu, roadster i coupe o nazwie Dau, jest jednocześnie pomnikiem pamięci o jego zmarłym w 2008 roku przyjacielu.

SE Dau

Nigeryjska maszyna z liczącego około 10 milionów mieszkańców Lagos nie będzie autem zbudowanym od zera. Pojazd zostanie oparty na istniejącym już podwoziu innego roadstera, ale otrzyma zupełnie nową karoserię z unoszonymi do góry drzwiami, wnętrze i silnik. Sercem auta będzie bliżej nieokreślona jednostka V6, która ma produkować około 325 koni mechanicznych.

SE Dau

Pierwszy egzemplarz SE Dau ma zostać ukończony najwcześniej przed końcem tego roku (od listopada trwają przygotowania silnika, a kilka tygodni temu ukończono instalację unoszonych do góry drzwi). Co dalej? Firma planuje nie tylko sprzedaż auta na całym świecie, ale zbudowanie w 2016 roku coupe z silnikiem V8, a później luksusowej terenówki Dunes z doładowanym V8 pod maską.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje