Aktualności
15.03.2013

Audi RS6 Jeszcze szybsze na lodzie

Fińskie Nokian Tyres, słynące z ogumienia przeznaczonego do poruszania się w najcięższych, zimowych warunkach, dało po raz kolejny wyraz swojej sympatii do śliskich nawierzchni. W jaki sposób? Poprawiło własny rekord prędkości maksymalnej samochodów drogowych. Rekord prędkości na lodzie!

Poprzedni rekord ustanowiono prawie dokładnie rok temu. Prędkość maksymalna liczona jako średnia z dwóch przejazdów sięgnęła wówczas 331,610 km/h. Nowy rekord padł w tym samym miejscu: na Bałtyku w Zatoce Botnickiej w pobliżu miasta Oulu. W tym samym samochodzie: Audi RS6 poprzedniej generacji i sedanie. I z ręki tego samego kierowcy, Janne Laitinena. Nowe było ogumienie Nokian Hakkapeliitta 8 w rozmiarze 255/35 R20 97 T XL.

Audi RS6 Ice Speed Record

Użyta w próbie, niemiecka maszyna różniła się oczywiście od tej, którą można było zamówić w salonie Audi. Samochód wyposażono m.in. w klatkę bezpieczeństwa, służący hamowaniu spadochron i osłony na felgi, niwelujące niepożądane zawirowania powietrza. W temacie 5-litrowego V10, które fabrycznie produkuje 580 KM, Fini milczą. Wspominają cichaczem tylko o mocy prawie 1000 koni mechanicznych.

Audi RS6 Ice Speed Record

Podczas prób przeprowadzonych 9 marca na 12-kilometrowym odcinku skutej lodem Zatoki Botnickiej rozwinięto prędkość maksymalną prawie 340 km/h. Nowy rekord, czekający jeszcze na zatwierdzenie przez przedstawicieli Księgi Rekordów Guinnessa, to dokładnie 335,713 kilometrów na godzinę. Przy takiej prędkości w każdej sekundzie pokonujemy ponad 93 metry drogi.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje