Aktualności
23.02.2013

Fiat 8V Supersonic Era kosmiczna

Fiat w swojej długiej historii tylko raz oferował samochód z silnikiem V8 pod maską. Było to przeszło sześćdziesiąt lat temu i był nim model 8V, który powstał w zaledwie 114 egzemplarzach. Najcenniejsze osiągają wartość kilku milionów złotych. Właśnie taki, cenny rodzynek będzie wkrótce do kupienia.

Karoserie dla większości 8V powstawały w dwóch różnych seriach w fabryce Fiata, ale własne nadwozia opracowały także zakłady Bertone, Ghia, Vignale, Pininfarina i Zagato. W studiu Ghia zbudowano co najmniej 15 sztuk 8V w zjawiskowej, ponadczasowej odmianie Supersonic. Pierwszy egzemplarz tej krótkiej serii, zbudowany na podwoziu numer 035 już za niecałe dwa tygodnie trafi na aukcję Amelia Island na Florydzie, prowadzoną przez Gooding & Company.

Fiat 8V Supersonic

Linie modelu Supersonic nakreślił Giovanni Savonuzzi, który pracował wcześniej dla Fiata w sektorze lotniczym i wsławił się zaprojektowaniem nadwozia Cisitalii 202. Auto napędzał 2-litrowy, aluminiowy silnik V8 o kącie rozwarcia 70 stopni, wyposażony w gaźniki Webera i połączony z ręczną, 4-stopniową skrzynią biegów. Po niewielkich zmianach zamiast seryjnych 105 rozwijał około 110 koni mechanicznych.

Fiat 8V Supersonic

Pierwszy egzemplarz, który trafi pod młotek, został wyprodukowany w roku 1953. Nagie podwozie 8V trafiło do zakładów Ghia na początku maja, otrzymując wkrótce aluminiowe, nadwozie o kolorze burgundu. Pierwsze lata auto spędziło na wystawach, między innymi na salonie samochodowym w Paryżu i występach w publikacjach prasowych. Później znalazło się w rękach Paula Farago, stylisty Chryslera, który w 1955 roku sprzedał samochód Paulowi Lazarosowi.

Fiat 8V Supersonic

Lazaros po latach fascynacji samochodem odstawił go na 55 lat do garażu. Rozstał się z nim dopiero w roku 2011, w którym 8V Supersonic powędrował do pewnego kolekcjonera z Nowego Jorku. Teraz auto szykuje się do ponownej zmiany właściciela. Od nowości pokonało niecałe 26,7 tysięcy kilometrów, do dziś zachowało się w bardzo dobrym stanie i wyceniane jest na 1,3-1,7 miliona dolarów. Obecnie to 4,1-5,3 miliony złotych.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje