Aktualności
08.02.2013

Aston Martin V8 Vantage SP10 Obsługa ręczna

W dobie 573-konnego Vaquisha, nowej generacji DB9 i stylowego V12 Zagato 8-cylindrowe modele Aston Martina mogły wydawać się mniej atrakcyjne i zapomniane. Taki stan rzeczy nie miała prawa utrzymać się zbyt długo. Pierwszą oznaką jego zmiany jest specjalna edycja V8 Vantage S o oznaczeniu SP10.

V8 Vantage SP10, przeznaczony tylko na kontynentalną część Europy, inspirowany jest wyścigowym V8 Vantage GT4, a jego nazwa nawiązuje do jednej z klas, na które dzielone są samochody startujące w 24-godzinnym wyścigu na Nurburgring Nordshleife. Od strony technicznej auto jest niemal identyczne z V8 Vantage S. Różnicą jest zastosowanie po raz pierwszy ręcznej, 6-stopniowej skrzyni biegów, która wygnała 7-stopniowy automat Sportshift II na listę wyposażenia opcjonalnego.

Aston Martin V8 Vantage SP10

Silnik SP10 o pojemności 4,7 litrów rozwija 436 koni mechanicznych i 490 niutonometrów, które przekazywane są na tylną oś. Maszyna, dostępna jako coupe i kabriolet, rozpędza się do prędkości stu kilometrów na godzinę w 4,5 sekundy i rozwija maksymalnie 305 km/h. Dźwięk jednostki napędowej filtruje nowy, sportowy układ wydechowy ze specjalnymi zaworami upustowymi.

Aston Martin V8 Vantage SP10

Najnowsza propozycja Aston Martina to także szereg zmian w kabinie auta i na zewnątrz, które nie pozwolą pomylić go z żadnym innym V8 Vantage. Te najważniejsze to 19-calowe felgi, czarne zaciski hamulcowe, dodatkowe ospoilerowanie, bezbarwne klosze lamp z tyłu, czarna tapicerka i 1000-watowy system grający BeoSound marki Bang & Olufsen. SP10 można już zamawiać. Jego cena, nie wliczając podatków, to około 96,6 tysięcy euro czyli prawie 403 tysiące złotych.

Aston Martin V8 GTE

V8 Vantage będzie w tym roku ważną maszyną dla Aston Martina także z innego powodu. Z okazji setnych urodzin Brytyjczycy zamierzają wygrać w tegorocznym, 24-godzinnym wyścigu Le Mans w klasach GTE Am i GTE Pro i zdobyć mistrzostwo serii FIA World Endurance Championship. W tym celu w obu klasach wystartują po dwie sztuki udoskonalonego modelu Vantage GTE. Wśród kierowców Aston Martin Racing znajdzie się między innymi Bruno Senna, który opuścił Formułę 1.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje