Aktualności
20.01.2013

Lamborghini Cala Gość urodzinowy

Już w maju przez północne i środkowe Włochy na trasie ponad 1200 kilometrów przetoczy się parada setek samochodów Lamborghini z okazji pięćdziesiątych urodzin marki. Wśród perełek biorących udział w Grande Giro Lamborghini 50° Anniversario znajdzie się jedyny w swoim rodzaju prototyp Cala.

Cala została pokazana światu na wystawie w Genewie w 1995 roku jako pomysł studia ItalDesign na małe coupe, które mogłoby znaleźć się w ofercie marki obok modelu Diablo. Samochód powstał na podzespołach starszego o blisko siedem lat prototypu P140, który mimo kilku lat prac nie wszedł ostatecznie do produkcji. Na potrzeby P140 zaprojektowano nowy silnik V10, który rozwijał około 372 koni mechanicznych.

Lamborghini P140

Na pokładzie prototypu Cala wylądowało to samo V10 o pojemności 3,9 litrów, ale jego moc została podniesiona do okolic 400 koni mechanicznych. Silnik połączono z ręczną, 6-stopniową skrzynią biegów, poprzez którą na tylne koła przekazywano jakieś 315 niutonometrów. Jak prawie wszystkie prototypy od ItalDesign auto było w pełni sprawne, o czym mogły się przekonać redakcje niektórych magazynów motoryzacyjnych, w tym brytyjskie "Top Gear".

Lamborghini Cala

Pojawienie się Cali przypadło na niepewny okres w historii Lamborghini, w którym ważyły się dalsze losy marki. Na wprowadzenie auta do produkcji nie znaleziono ostatecznie funduszy i chęci, a po przejęciu firmy przez Audi zainteresowanie prototypem spadło do zera. Zupełnie nowe, małe Lambo pojawiło dopiero kilka lat później pod postacią modelu Gallardo.

Lamborghini Cala

Zwykłe dni Cala spędza w muzeum ItalDesign, opuszczając je tylko przy specjalnych okolicznościach. Na trasie Grande Giro Lamborghini 50° Anniversario samochód poprowadzi sam Fabrizio Giugaro, który zaprojektował jego karoserię i któremu przypisuje się także kształty Gallardo. Parada ruszy 7 maja w Mediolanie, 9 maja odwiedzi Rzym, a 11 maja zatrzyma się w Sant'Agata Bolognese.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje