Aktualności
25.11.2012

BMW E-Patrol Podzielność uwagi

Wątek przewodni tegorocznego Los Angeles Design Challenge to pojazd dla stróżów prawa, którym poruszaliby się w roku 2025. Wyzwanie podjęły zespoły reprezentujące marki General Motors, Honda, Subaru, Mercedes-Benz oraz BMW, a efekty ich pracy będzie można podziwiać na żywo już w przyszłym tygodniu.

Reprezentację grupy BMW stanowi zespół placówki DesignworksUSA, która powstała w 1972 roku z inicjatywy Charlesa Pelly'ego. Pierwsze zlecenie od BMW firma otrzymała w roku 1986, były nim fotele dla modelu 850. W 1991 roku Niemcy przejęli większość udziałów w DesignworksUSA, a dwa lata później firma podjęła pierwszy projekt zaprojektowania karoserii dla samochodu. Było nim nadwozie BMW serii 3 generacji E46. W maju 1995 roku BMW przejęło resztę udziałów w firmie.

BMW E-Patrol

Na ringu Los Angeles Design Challenge wystąpi w tym roku koncept E-Patrol, przygotowany przez duet w stylistów składzie Jose Casas i Won Awe. Ich wizja to maszyna pościgowa wyposażona w roboty-drony (Human-Drone Pursuit Vehicle), która przebijałaby się z nieprzeciętnymi prędkościami przez gęsty ruch w Los Angeles przyszłości, usiany pojazdami wszelkiego typu, karmiącymi się wymyślnymi paliwami.

BMW E-Patrol

Największą przewagą radiowozu BMW nad kierowcami łamiącymi prawo byłaby jego modułowa budowa i aż trzy drony, mogące odłączyć się w każdej chwili w czasie jazdy i ruszyć w pościg za piratem drogowym. Samochód i drony byłyby kuloodporne, a dronami można by sterować z wnętrza auta jak i z komisariatu drogówki. Jeden z robotów miałby latać, pozostałe dwa poruszać się na jednym kole. Samochód napędzany byłby elektrycznie, a energię potrzebną do działania odzyskiwałby między innymi z rozgrzanego asfaltu, przetwarzając energię cieplną.

BMW E-Patrol

Element latający byłby wyposażony w radar 3D i dwie kamery, a jeżdżące w broń EMP, dezaktywującą całą elektronikę celu. W momencie odłączenia obu dronów jeżdżących wizja BMW pozostałaby... bez kół z tyłu. Ich funkcje przejęłaby turbina, poprawiająca sterowność pojazdu i sprawiająca, że będzie on częściowo lewitował. Z pomysłem na E-Patrol będzie można zapoznać się z bliska podczas Los Angeles Motor Show w dniach od 30 listopada do 9 grudnia.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje