Aktualności
09.11.2012

Lotus Excel Submarine Ambitnie i z sukcesem

Ambitious but rubbish? Nie tym razem! Z okazji pięćdziesiątej rocznicy premiery pierwszego, kinowego filmu o przygodach Jamesa Bonda, agenta 007, ekipa "Top Gear" przygotowała specjalne wydanie programu i specjalną maszynę... podwodnego Lotusa! W obawie o swoje życie w nieznane na jego pokładzie ruszył Richard Hammond.

Postać Jamesa Bonda, agenta brytyjskiego wywiadu wojskowego MI6, wymyślił pisarz Ian Fleming. Pierwszą powieść z całej serii, "Casino Royale", opublikowano w roku 1953. Dziewięć lat później na ekrany film weszła pierwsza produkcja kinowa - "Dr. No". W filmie w postać Bonda wcielił się wówczas Sean Connery. Od roku 2006 rolę Bonda odtwarza Daniel Craig, którego od 23 października możemy oglądać w dwudziestym trzecim filmie o przygodach agenta 007, "Skyfall".

Lotus Excel Submarine

Postać Bonda była od początku związana z szybkimi samochodami. W pierwszej powieści Fleminga agent Jej Królewskiej Mości jeździł przedwojennym Bentley'em. Najbardziej znany, filmowy samochód Bonda to oczywiście Aston Martin DB5, który pojawił się w hicie "Goldfinger" z 1964 roku i wrócił na ekran w najnowszym "Skyfall". W roku 1977 w filmie "The Spy Who Loved Me" agent 007, którego grał Roger Moore, otrzymał Lotusa Esprita S1, który... mógł zamienić się w łódź podwodną ciskającą pociskami przeciwlotniczymi.

Lotus Excel Submarine

W rzeczywistości podwodny Esprit nigdy nie powstał, a w filmie wykorzystano model w skali. "Top Gear" poszło na całość, zbudowało podwodnego Lotusa, który działa: pływa, nie osiada na dnie i którym Hammond w stroju codziennym wybrał się pod wodę. Niestety Esprit był za drogi i Anglicy posłużyli się w swoim szaleństwie modelem Excel, który produkowany był do roku 1992.

Lotus Excel Submarine

Podwodny, budżetowy Excel to jeden z nielicznych wynalazków "Top Gear", który naprawdę działa. Samochód wyposażono m.in. w wysuwane, boczne stateczniki, napędzane elektrycznie stery strumieniowe z tyłu, podwójną izolację przedziału pasażerskiego, który prawie nie przecieka, wejście przez właz w dachu oraz balast w postaci... opon wypełnionych cementem. Maszynę w akcji będzie można zobaczyć w specjalnym odcinku "Top Gear i samochody Bonda" na polskim kanale BBC Knowledge w niedzielę i poniedziałek.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje