Aktualności
22.08.2012

Ford Shelby GT500 Cobra Przyjaciół moc

W maju tego roku zmarł Carroll Shelby, twórca słynnej Cobry, jeden z ojców sukcesów legendarnego Forda GT40 i zwycięzca 24-godzinnego wyścigu Le Mans w 1959 roku. Dla uczczenia jego pamięci i przypieczętowania pięćdziesiątej rocznicy powstania Cobry zbudowano jedyny w swoim rodzaju egzemplarz GT500.

Wyjątkowy pojazd na bazie Mustanga zbudował zespół pod szyldem "Przyjaciele Carrolla Shelby", w którym znaleźli się spece z Ford Motor Company, Shelby American, Ford Racing i wielu mniejszych firm. Coupe otrzymało między innymi poszerzający sylwetkę body kit od Shelby American, niebieski lakier z białymi pasami w stylu historycznej Cobry oraz doładowany silnik V8 przygotowany specjalnie w Ford Racing.

Ford Shelby GT500 Cobra

Coupe odsłonięte między innymi przez Edsela Forda II, prawnuka Henry'ego Forda, legitymuje się mocą co najmniej 860 koni mechanicznych. Taki przyrost w stosunku do niespełna 670 KM w standardowym Shelby GT500 uzyskano przede wszystkim dzięki zaprzęgnięciu do pracy 4-litrowej sprężarki Whipple. Na asfalt poprzez tylną oś jej wysiłki przenosi nowe ogumienie o szerokości aż 345 milimetrów.

Ford Shelby GT500 Cobra

Osiągi modelu Shelby GT500 Cobra pozostają niestety tajemnicą, a w najbliższym czasie jego środowiskiem naturalnym nie będzie tor, ale wystawy i imprezy charytatywne na terenie całego USA. Przy okazji prezentacji auta koncern Ford zmienił jedną z nazw ulic w swoim centrum rozwojowym (Product Development Center) w Dearborn na Carroll Shelby Way. Droga prowadzi prosto przez środek placówki na teren doświadczalny.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje