Aktualności
16.06.2012

Volvo S60 Polestar Machina oblężnicza

Przy okazji wyścigowego weekendu w Göteborgu debiutuje zapowiadane od dawna Volvo S60 w wydaniu firmy Polestar. Zakład, który na co dzień zajmuje się aktywnością szwedzkiej marki w sportach motorowych przygotował jeden z najmocniejszych i najszybszych samochodów Volvo, dopuszczonych do zwykłego ruchu.

Drogowa rakieta rodem z północnych zakątków kontynentu europejskiego korzysta z doładowanej, 3-litrowej jednostki T6, która w standardowym S60 rozwija 304 KM. W modelu od Polestara silnik wyróżniają przede wszystkim: zmodyfikowana głowica cylindrów, komory spalania, układ wydechowy i dolotowy, tłoki i korbowody oraz nowa turbina firmy Garrett. Maksymalnie dostajemy aż 508 koni mechanicznych i 575 niutonometrów!

Volvo S60 Polestar

Napęd przekazywany jest na wszystkie koła poprzez wzmocnioną, 6-stopniową przekładnię M66C, dyferencjał Haldex E-LSD z tyłu i mechanizm Haldex XWD czwartej generacji. Zawieszenie obniżono o 30 mm, zainstalowano amortyzatory firmy Öhlins, dodatkowe wzmocnienia i elementy stabilizujące. Z przodu pojawiły hamulce Brembo o średnicy 380 mm, z tyłu 302 mm. Nadwozie poszerzono o 20 mm i uzbrojono w splitter z przodu oraz spoiler i dyfuzor z tyłu. Masa auta stanęła na 1640 kilogramach.

Volvo S60 Polestar

Volvo S60 Polestar miażdży osiągami: do stu kilometrów na godzinę rozpędza się w zaledwie w 3,9 sekundy i przekracza 300 km/h. Na chwilę obecną samochodu nie można kupić. Pierwszy i jak na razie jedyny egzemplarz powstał na specjalne zamówienie jednego z klientów Volvo i Polestara. Jeśli model spotka się z dużym zainteresowaniem Szwedzi obiecują wypuścić na rynek krótką serię.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje