Aktualności
26.04.2012

Pagani Zonda 760 RS Oda do radości

Zonda, której żywot opiera się teraz wyłącznie na realizacji zachcianek najbogatszych tego świata, zaskakuje po raz kolejny. Możliwości rozwoju modelu wydają się nie mieć granic, co udowadnia najnowsza Zonda z dopiskiem "1 of 1". To model 760 RS - ideologicznie Zonda R przeznaczona do poruszania się po publicznych drogach!

Wolnossące, widlaste serce Zondy 760 RS o dwunastu cylindrach od AMG, połączone z tytanowym wydechem i 7-stopniową skrzynią biegów sterowaną łopatkami przy kierownicy, ma 7,3 litry pojemności i produkuje imponujące 760 koni mechanicznych. To o jakieś 75 KM więcej, niż ma Zonda Cinque, o 10 KM więcej, niż ma powstała w 15 egzemplarzach, przeznaczona tylko na tor Zonda R i o 30 KM więcej, niż produkuje najnowsza Huayra z podwójnie doładowanym V12 o pojemności 6 litrów.

Pagani Zonda 760 RS © Dean Smith, Evo Magazine

760 RS powstała na podwoziu z opatentowanego przez firmę Pagani Automobili połączenia włókien węglowych i tytanu. Jej nadwozie wykonano w całości z odsłoniętego karbonu. Aerodynamikę auta poprawiono m.in. poprzez instalację dodatkowych lotek z przodu i płetwy z tyłu wraz z wielkim spoilerem. Z przodu znalazły się także szersze opony, które wciśnięto w poszerzone nadkola. Jedynej w swoim rodzaju maszynie schudło się do jakiś 1210 kilogramów na sucho. Oznacza to, że na każdy koń mechaniczny przypada tylko niecałe 1,6 kilograma.

Pagani Zonda 760 RS © Dean Smith, Evo Magazine

Najmocniejsze, drogowe Pagani w dotychczasowej historii włoskiej manufaktury potrzebuje zaledwie trzech sekund na rozpędzenie się do 100 km/h. Prędkość maksymalna sięga około 365 km/h. Wartość 760 RS sięga jedynie 1,6 miliona euro, za które auto poleciało już do klienta z Ameryki Południowej. Obecnie to jakieś 6,7 milionów złotych. Kolejnego one-offa z tym samym silnikiem, mającego nosić oznaczenie 760 LH, zamówił już Lewis Hamilton, mistrz świata Formuły 1 z sezonu 2008. Najważniejszą różnicą między jego egzemplarzem, a 760 RS będzie zainstalowanie ręcznej skrzyni biegów. Taką przekładnię otrzyma również trzecia Zonda z serii 760.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje