Aktualności
24.01.2012

Toyota TS030 Hybrid Z impetem w głąb

Zupełnie nowy, wyścigowy prototyp marki Toyota, który już wkrótce będzie walczył między innymi o zwycięstwo w prestiżowym maratonie Le Mans, jest już faktem. Maszyna pojawiła się na pierwszych, oficjalnych testach kilkanaście dni temu, a swój pierwszy sprawdzian w wyścigu nowej serii wytrzymałościowej będzie miała na początku maja.

Za kierownicą nowego ścigacza klasy LMP1 zasiądzie Alexander Wurz, Nicolas Lapierre oraz Kazuki Nakajima. Wurz ma na koncie m.in. 69 startów w Formule 1 (trzy razy na podium) i dwie wygrane w 24-godzinnym wyścigu Le Mans (1996 i 2008). Lapierre startował dotychczas w niższych seriach, dwa razy był mistrzem w A1 Grand Prix, a w 2009 roku w Le Mans był piąty. Nakajimę znamy przede wszystkim z 36 startów w F1, w Le Mans jeszcze nie występował. Nieoficjalnie mówi się, że drugi zespół miałby poprowadzić Sebastien Buemi (55 startów w F1).

Toyota TS030 Hybrid

Nowy pojazd oznaczono zgodnie z dotychczasowym nazewnictwem, w które wpisuje się m.in. słynna GT-One (TS020), jako TS030 (TS - Toyota Sport). Maszyna, której opracowanie powierzono niemieckiemu oddziałowi Toyota Motorsport, będzie hybrydą, ale jej ostateczna forma nie jest jeszcze wyklarowana. Auto oparte na zupełnie nowym podwoziu z włókien węglowych będzie z pewnością korzystało z zupełnie nowego, benzynowego silnika V8 o pojemności 3,4 litrów.

Toyota TS030 Hybrid

Układ elektryczny THS-R (Toyota Hybrid System - Racing) będzie opierał się na kondensatorach Nisshinbo zamiast typowych akumulatorów oraz na silniku elektrycznym, którym będzie motor Aisin AW przy przedniej osi lub Denso przy tylnej. O ostatecznie zastosowanych rozwiązaniach zadecydują wyniki testów. Regulamin pozwala na wykorzystanie systemu odzyskiwania energii kinetycznej tylko na jednej osi i w wymiarze do 500 kilodżuli (przykładowo wykorzystanie przez 10 sekund dodatkowych 68 KM).

Toyota TS030 Hybrid

Na swoje pierwsze, liczące kilkaset kilometrów testy na francuskim Paul Ricard HTTT pojazd wyjechał w dniach 11-13 stycznia. Na torze TS030 zadebiutuje 5 maja podczas 6-godzinnego wyścigu na Spa-Francorchamps, który będzie drugą rundą nowej serii FIA World Endurance Championship. W dniach 16-17 czerwca dwie sztuki pojawią się na starcie 24 Heures du Mans. Po tym terminie kalendarz startów Toyoty pozostaje jeszcze otwarty.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje