Aktualności
22.12.2011

Audi A1 Quattro Podniesione do potęgi

Po miesiącach spekulacji Niemcy wypuszczają na świat pierwsze wieści o najmocniejszej odmianie małego Audi A1. Model, którym zajął się oddział Quattro, nie dostąpił zaszczytu noszenia oznaczenia S1, poza którym niczego mu nie brakuje. Maszyna o mocy ponad ćwierć tysiąca koni mechanicznych pojawi się na rynku w przyszłym roku.

Serce szalonego A1, wyróżniającego się na zewnątrz jak i w środku, liczy sobie cztery cylindry w rzędzie i dwa litry pojemności, a dzięki turbodoładowaniu produkuje 256 KM mocy i 350 Nm momentu obrotowego, dostępne w zakresie od 2,5 do 4,5 tysięcy obrotów. Wśród smaczków technologicznych silnika znajdziemy między innymi regulowane fazy wałka zaworów dolotowych oraz dwa wałki wyważające pracę silnika.

Audi A1 Quattro

Dwulitrowe TFSI współpracuje z ręczną skrzynią biegów o sześciu przełożeniach z wielodyskowym, sterowanym elektronicznie sprzęgłem, a napęd przekazywany jest stale na wszystkie cztery koła z faworyzacją przedniej osi. Rozdziałem momentu pomiędzy koła poszczególnych osi zajmuje się elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego, a na pokładzie znajdziemy także ESP z trybem "Sport" i możliwością całkowitego wyłączenia.

Audi A1 Quattro

A1 Quattro będzie rozpędzało się do setki w 5,7 sekundy, a prędkość maksymalna sięgnie 245 km/h. Średni apetyt: 8,6 litrów na 100 kilometrów. Produkcja modelu będzie limitowana do tylko 333 luksusowo wyposażonych egzemplarzy, z których pierwsze trafią do klientów w drugiej połowie przyszłego roku. Audi nie chwali się jeszcze ceną auta.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje