Aktualności
06.10.2011

K1 Evelio Mieszanka europejska

K1 Roadster, budowany ręcznie w Holandii i wyposażany w 3-litrowe V6 o mocy sięgającej 325 KM, dołączy wkrótce do sportowych aut chcących zawojować rynek pojazdów elektrycznych. Samochodem, którego rodowód sięga Słowacji, zajmie się angielskie Evelio Electric Supercars, zaczynając od pozbycia się silnika spalinowego, a kończąc na 1-ligowych osiągach.

Zapowiedź modelu K1 Evelio pokazano kilka tygodni temu przy okazji Festiwalu Prędkości Goodwood, a jego twórcy celują w segment najszybszych samochodów na planecie. Coupe, za którym stoi zespół dowodzony przez Alexa Letteriello, miałoby rozpędzać się do prędkości 60 mph (96,6 km/h) w zaledwie 3,2 sekundy.

K1 Evelio

Samochód zbudowany na stalowej, rurowej ramie ma dysponować mocą od 204 do 272 KM i momentem obrotowym 220 Nm. W obecnej fazie prędkość auta ograniczona jest do 95 mph (153 km/h), ale docelowo ma sięgać 275 km/h. Średni zasięg elektrycznego K1 kalkulowany jest na 240 kilometrów, a ładowanie litowo-jonowych baterii miałoby pochłaniać tylko godzinę (do 80% pojemności w 20 minut z gniazda o natężeniu 30 A).

K1 Evelio

Prace nad K1 Evelio bez wkładu zewnętrznych inwestorów trwają już dwa i pół roku, ale aby weszły w kolejną fazę potrzeba napływu sponsorów. Jeśli tacy się znajdą pojazd Evelio ma szansę wejść do produkcji seryjnej i dać początek elektrycznej serii wyścigowej.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje