Aktualności
23.09.2011

Lotus Exige R-GT Rajdów czar

Lotus od zawsze zaangażowany był w wyścigi samochodowe, ale mało kto już dzisiaj pamięta, iż ta utytułowana, brytyjska marka pojawiła się swego czasu również w rajdach samochodowych. Po kilku dekadach przerwy Anglików ponownie ciągnie w tym kierunku, czego najlepszym dowodem jest... rajdowy Exige R-GT!

Dotychczas największym, rajdowym sukcesem marki był sezon 1981, w którym specjalnie przygotowany Talbot Sunbeam Lotus pozwolił Talbotowi na zgarnięcie mistrzowskiego tytułu konstruktorów serii WRC. Historyczny Sunbeam Lotus, do którego sukcesu w 1981 roku przyczynił się aktualny szef oddziału sportowego Lotusa, Claudio Berro, stanął na trwającym właśnie salonie samochodowym we Frankfurcie obok zupełnie nowego Exige R-GT.

Lotus Exige R-GT

R-GT powstawał równolegle do drogowego Exige S i twórcy zapewniają, iż jest na tyle przyjazny, że nie trzeba być profesjonalistą, aby w nim startować. Auto napędzane jest 3,5-litrowym, doładowanym V6 o mocy 306 KM i zgodnie z regulaminem FIA zatrzymuje wskaźnik wagi na 1200 kilogramach. Napęd przekazywany jest poprzez 6-stopniową, sekwencyjną skrzynię biegów i mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

Lotus Exige R-GT

Exige w specyfikacji R-GT wystartuje w nowo utworzonej, rajdowej grupie FIA w eliminacjach rozgrywających się na nawierzchni asfaltowej: Monte Carlo w Monako, Tour de Corse na Korsyce oraz San Remo we Włoszech. Lotus nie zamierza wystawiać fabrycznego zespołu. Zamiast tego, wzorem serii IndyCar i Le Mans, skupi się na współpracy z prywatnymi zespołami.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje