Aktualności
10.07.2011

Lexus Aileron Ulotne marzenia

Źródła inspiracji, którymi posilają się projektanci samochodów, wydają się nieskończone. Ale gdy przychodzi do nakreślenia aut, które miałyby rzeczywiście wyjechać na ulice, pole do popisu zostaje znacząco zawężone. Ograniczeń tych nie muszą przestrzegać młode talenty, szlifowane na uczelniach. Oto dzieło jednego z nich - koncepcyjny Lexus Aileron.

Projekt, o którym mowa, to praca dyplomowa Jiyuna Seo, studiującego na renomowanym Uniwersytecie Hongik w Seulu, znanym przeważnie pod skróconą nazwą Hongdae. Seo zaprojektował swój futurystyczny pojazd na wzór origami - powierzchnie auta miałyby powstać z materiału przypominającego kartkę papieru, którą można by wyginać, skręcać, składać i kształtować w dowolne formy.

Lexus Aileron

Budowa maszyny, pomyślanej jako sportowy, dwuosobowy speedster z niewielką owiewką zamiast pełnowymiarowych szyb z przodu i z boków, z tak plastycznego materiału miałaby zapewnić jej bardzo niską masę własną oraz zminimalizować opory powietrza. To ostatnie wiązałoby się z dziesiątkami ruchomych paneli. Wszystko to sprowadzałoby się jednocześnie do mniejszego zużycia paliwa i lepszych osiągów. Stąd też nazwa projektu - "aileron" to z angielskiego "lotka".

Lexus Aileron

Seo nie zdradza szczegółów na temat układu napędowego, jaki miałby wylądować w Aileronie, ani zachowania pojazdu w różnych warunkach pogodowych. Jeśli chodzi o to pierwsze podpowiada jedynie, iż mogłaby to być kolejna generacja hybrydowego układu Toyoty, która opierałaby się o silniki elektryczne oraz silnik spalinowy, karmiony bliżej nieokreśloną mieszanką gazową.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje