Aktualności
02.07.2011

Bugatti Veyron Grand Sport L'Or Blanc Najszybsza porcelana świata

Kilka dni temu Bugatti znalazło chętnego na ostatnią z 300 sztuk 1001-konnego Veyrona z zamkniętym nadwoziem, a 30 egzemplarzy 1200-konnej wersji Super Sport rozdysponowano już kilka miesięcy temu. W ofercie marki pozostał tym samym już tylko roadster Grand Sport, który nie przyciąga oczekiwanej uwagi. Zmienić to może najnowsza edycja specjalna: porcelanowy L'Or Blanc.

Najnowsze wcielenie najszybszego roadstera świata, zbudowane tradycyjnie tylko w jednym egzemplarzu, to efekt współpracy koncernu z Molsheim z berlińskim Königliche Porzellan-Manufatur. Niemiecka fabryka działa od 1763 roku i trudni się produkcją wszelkiego typu luksusowych wyrobów z porcelany. L'Or Blanc ("Białe Złoto") został wykończony w niepowtarzalny sposób w środku i na zewnątrz, a białe, porcelanowe powierzchnie wykonane ze specjalnej, japońskiej taśmy, rozdzielone błękitnymi liniami, oblały go ze wszystkich stron.

Bugatti Veyron Grand Sport L'Or Blanc

Projekt uświetniają płaskorzeźby wzorowane na słynnym słoniu Rembrandta Bugatti'ego, młodszego brata Ettore, umieszczone między fotelami oraz na wlewie paliwa. Rzeźba ta, jedna z wieku zwierząt, które wyrzeźbił Bugatti, w oryginalne przeszła do historii jako maskotka umieszczona na szczycie chłodnicy królewskiego modelu Royale. Z porcelany wykonano w sumie dwanaście elementów, które znalazły się w aucie (z zewnątrz to logotyp EB, wlew paliwa i oleju oraz dekielki felg, a w środku między innymi... talerz, który można zabrać na piknik). Każdy z nich przeszedł szczegółową kontrolę jakości i został zbadany pod kątem zachowania się w ekstremalnych sytuacjach, jak zderzenie.

Bugatti Veyron Grand Sport L'Or Blanc

Techniczne L'Or Blanc pozostaje tradycyjnie nietknięty, co oznacza, iż dysponujemy 8-litrowym, poczwórnie doładowanym W16 o mocy 1001 KM, którą ląduje na wszystkich czterech kołach. Prędkość maksymalna sięga rekordowych 407 km/h (360 km/h bez twardego dachu), a rozpędzenie się do 100 km/h zajmuje zaledwie 2,5 sekundy. Jedyny w swoim rodzaju Veyron Grand Sport L'Or Blanc został wyceniony na 1,65 miliona euro, co odpowiada obecnie prawie 6,55 milionom złotych.

Skomentuj na forum
Ostatnie wiadomości Prezentacje